Zbylí vězni z americké věznice Guantánamo na Kubě by měli být převezeni na 13 blíže nespecifikovaných míst ve Spojených státech. Podle amerických médií s tím počítá plán na uzavření věznice, který chce dnes představit prezident Barack Obama. Ze současné téměř stovky vězňů by přibližně 35 mělo zamířit do zahraničí, zbytek má být umístěn v USA, uvedla agentura Reuters.

Obama si uzavření věznice vytyčil za jeden z hlavních cílů svého letos končícího druhého prezidentského období. Jedním z jeho argumentů jsou kromě kritizovaných metod a podmínek věznice také velké výdaje na její provoz. Nejmenovaní vládní činitelé dnes médiím řekli, že náklady na převoz a umístění zbylých vězňů a uzavření trestnice se odhadují na 290 až 475 milionů dolarů (7,3 až 11,9 miliardy dolarů).

Umístění zbylých vězňů v USA navzdory těmto výdajům ušetří Američanům až 85 milionů dolarů v porovnání s tím, kolik by stálo jejich držení na kubánské základně.

Očekává se, že proti plánu na uzavření věznice a umístění vězňů v USA se postaví republikáni ovládající obě komory Kongresu.

Věznice na východě Kuby byla zřízena před 14 lety. Určena byla zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích na USA ze září 2001.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner