Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o uprchlické krizi v Evropě. Oznámil to Bílý dům. Obama Merkelové sdělil, že v září v New Yorku při příležitosti Valného shromáždění OSN uspořádá o problému migrantů summit.

„Oba vůdci se dohodli, že se budou společně v příštích měsících snažit zajistit ochranu milionů lidí, jejichž život obrátila válka naruby,“ uvedl Bílý dům ve zprávě o rozhovoru. Chystaná dárcovská konference by podle shodného názoru Obamy i Merkelové mohla být příležitostí pro zesílení globálního úsilí o řešení uprchlické krize.

Konference se má od 4. února konat v Londýně. Obama Merkelové řekl, že se USA na této akci budou „podstatně podílet“.

Podle mluvčího kancléřky Steffena Seiberta jednali oba státníci o ukončení syrské války a o situaci na Ukrajině. „V obou případech je přijatelné jen politické řešení,“ prohlásil Seibert. Předmětem rozhovoru byla podle něj i příprava summitu Severoatlantické aliance, který bude letos v červenci hostit Varšava.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner