Evropa se bude vždy moci spolehnout na Spojené státy, v dobrých i špatných časech, prohlásil dnes po dvoudenním summitu NATO ve Varšavě americký prezident Barack Obama. Na závazcích USA k evropské obraně se podle něj nic nezmění. Varšavské setkání špiček spojeneckých zemí pro něj bylo v jeho prezidentské funkci posledním.

„Pro naše spojenectví je to zásadní chvíle. Za skoro 70 let NATO jsme nejspíš nikdy nečelili takovému rozsahu výzev zároveň – bezpečnostních, humanitárních, politických,“ řekl novinářům Obama.

Připomněl teroristické útoky ve Francii, Belgii, Kanadě, Turecku i v USA, provedené či inspirované organizací Islámský stát (IS). Evropské hranice a ekonomiky jsou podle něj vystaveny zkoušce v podobě příchodu milionů migrantů utíkajících před konflikty či chudobou. Obama hovořil také o agresivním chování Ruska vůči Ukrajině a o ruském provokativním postupu vůči NATO. „A britské rozhodnutí opustit EU odstartovalo pochybnosti o evropské integraci,“ doplnil americký prezident.

Zdůraznil, že právě v takové chvíli je třeba jasně sdělit, že se nikdy nezmění trvající americká oddanost bezpečnosti a míru v Evropě, transatlantické vazbě a závazkům ke kolektivní obraně.

Podle šéfa Bílého domu, jehož mandát končí v lednu příštího roku, aliance ve Varšavě přistoupila k nejvýraznějšímu posílení své společné obrany od konce studené války.

Pravděpodobný republikánský kandidát v letošních amerických prezidentských volbách Donald Trump ale dal několikrát najevo, že podobně těsnou vazbu s Evropou by nejspíš oslabil.

NATO se však podle Obamy musí umět také změnit a přizpůsobovat měnícím se podmínkám stejně jako jiné organizace včetně OSN či Evropské unie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner