Mezinárodní společenství nepostupuje dostatečně rychle na to, aby dokázalo řešit hrozbu globálního oteplování a změn klimatu. Řekl to americký prezident Barack Obama. „Podnebí se mění rychleji než úsilí, kterým na to reagujeme,“ řekl Obama v pondělí v Anchorage na Aljašce, kde se zúčastnil mezinárodní konference k Arktidě.

Situace je horší, než si lidé myslí

Varoval také, že bez důrazné a koordinované reakce všech zemí budou mít změny klimatu ničivé dopady.
„Žádný ze zde přítomných států nepostupuje dost rychle. Věda je stále přesnější a dokazuje, že to, co bylo vzdálenou hrozbou, už je skutečností. Ti, kteří přehlížejí vědu, jsou stále osamělejší, jsou na ostrově, který mizí,“ uvedl Obama v projevu k účastníkům setkání.

Podle prezidenta lze dokázat, že je možné mít zdravé životní prostředí a zároveň silný ekonomický růst. „Buďme upřímní, obavy z narušení našeho životního stylu byly vždy jedním z hlavních argumentů proti akci. To je přitom ironie – neboť jen málo věcí může narušit naše životy tak hluboce, jako jsou klimatické změny,“ dodal.

Spojené státy musí snížit svůj podíl na znečištění

Dnes se pojede americký prezident podívat k jednomu z ledovců, které v důsledku oteplování podle vědců stále rychleji tají.

Cílem mezinárodního společenství je zajistit, aby se průměrná teplota ve světě nezvýšila oproti preindustriální době o více než dva stupně Celsia. Není ale jasné, zda se to může podařit. Spojené státy, které jsou po Číně druhým největším znečišťovatelem ovzduší na světě, se v tomto duchu zavázaly, že v porovnání s rokem 2005 sníží do roku 2025 nejméně o 26 procent množství skleníkových plynů, které vypouštějí do ovzduší.

Obama chce ledoborec za miliardu dolarů

Obama, který si boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit svého druhého funkčního období, se nyní snaží zajistit, aby své závazky ohledně omezování skleníkových plynů vyslovily před hlavní klimatickou konferencí i další státy. Konference se bude konat v prosinci v Paříži.

Americký prezident prý také navrhne, aby Spojené státy dříve zakoupily těžký ledoborec. Krok souvisí s rychlým táním ledovců, zpřístupňováním dalších námořních cest v Arktidě a záměrem Spojených států více využívat přírodní zdroje v oblasti. Nákup má vyjít asi na miliardu dolarů (asi 24 miliard Kč) a schválit ho musí Kongres. Ledoborec by měl být podle Obamy zakoupen do roku 2020.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner