Washington 9. května – Bývalý americký prezident Barack Obama začíná připravovat půdu pro novou roli v éře svého nástupce Donalda Trumpa. Dřívější hlava státu se objevuje na placených i neplacených přednáškách v USA a snaží se posílit i svůj vliv v zámoří, napsala dnes agentura AP. Obama v projevech Trumpovo jméno nevyslovuje, do přímého boje s ním se pustili exprezidentovi poradci.

Ve víkendovém projevu v Bostonu vyzval bývalý prezident kongresmany, aby našli odvahu ke zvrácení Trumpova záměru zrušit systém zdravotního pojištění známého jako Obamacare. Za neobvyklou pro bývalého prezidenta označují americká média podporu, kterou Obama adresoval nově zvolenému francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Exprezident Macrona podpořil poté, co se Trump postavil za protikandidátku Marine Le Penovou.

Podle Obamových poradců bývalý prezident stále hledá svou roli v mezinárodní politice, i když neváhá s podporou evropských politiků, kteří o ni stojí. V květnu se například po boku německé kancléřky Angely Merkelové objeví na diskusním fóru o problémech demokracie. Jeho pobyt v Evropě připadne na dobu, kdy bude na své první zahraniční cestě na starém kontinentu i Trump.

Obama se podle AP nehodlá nechat vmanévrovat do diskuse o každém sporném vzkazu, který Trump odešle na twitter. Má ale spoustu spojenců, kteří takový boj podstoupí za něj. V pondělí tři Obamovi poradci vypověděli, že bývalý prezident osobně varoval Trumpa před jmenováním Michaela Flynna bezpečnostním poradcem Bílého domu. Trump Flynna po měsíci vyhodil.

Obama a Trump spolu od lednové inaugurace nového prezidenta nemluvili. Jeden z Obamových poradců ale novinářům řekl, že bývalý prezident by zvedl telefon, pokud by mu jeho nástupce zavolal.

Obamův návrat do politiky někteří členové Demokratické strany vítají, i když se ještě nevzpamatovali z kruté porážky v prezidentských volbách, uvádí AP. Aktivita bývalého prezidenta ale jen upozornila na vakuum, které ve vedení demokratů zavládlo po prohraných volbách. Někteří vlivní demokraté včetně senátorů Bernieho Sanderse nebo Elizabeth Warrenové ale kritizují skutečnost, že exprezident za některé své přednášky pobírá statisícové sumy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner