Nedávné územní ztráty organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii ukazují, že tato extremistická skupina bude poražena. Během návštěvy Pentagonu to dnes prohlásil prezident Spojených států Barack Obama.

Spojené státy, které podnikají se svými spojenci nálety proti pozicím IS, také budou podle Obamy i nadále zasahovat proti finančním možnostem skupiny a blokovat její peněžní transakce.

Úkolem USA je rovněž pokračovat ve výcviku a poskytování potřebné výbavy umírněným opozičním skupinám v Sýrii, které bojují proti režimu Bašára Asada, řekl americký prezident.

Podle něho Washington stále neplánuje vyslat další vojenské jednotky na blízkovýchodní bojiště. Obama zopakoval, že vítězství nad islamisty nebude tak rychlé. Podle něj k úspěšnému dosažení jejich porážky budou stačit pozemní jednotky „silného partnera v Iráku“.

Nedávné neúspěchy v pozemních bojích včetně například pádu města Ramádí prý iráckou vládu šokovalo a povzbudilo k novému úsilí. Do boje se podle Obamy hlásí mnoho místních dobrovolníků, z nichž mnozí již podstupují výcvik.

Prezident prý zaznamenal i hrozbu menších útoků ve Spojených státech a řekl, že se musí více dělat pro to, aby se zabraňovalo IS provádět nábor teroristů na americkém území.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner