Fakta o vztazích Kuby a Spojených států (americký prezident Barack Obama uskuteční 21. a 22. března historickou návštěvu Kuby):

– Vztahy obou zemí se výrazně zhoršily poté, co se v roce 1959 na Kubě moci chopili komunisté vedení Fidelem Castrem a začali tam budovat takzvaný karibský socialismus. Ten zahrnoval i zestátnění zahraničních společností, včetně řady amerických.

– Hospodářské sankce vůči Havaně zahájily Spojené státy v říjnu 1960 zákazem vývozu amerického zboží na Kubu, vyjma léků a některých potravin.

– V únoru 1962 USA zahájily embargo na veškerý obchod s Kubou. Embargo stále platí, v posledních měsících ale bylo zmírněno. Americký prezident Barack Obama vyzval Kongres ovládaný republikány, aby ukončení blokády schválil, avšak pravice to odmítá, dokud nedojde na karibském ostrově k demokratickým změnám.

– Vzájemná diplomatická zastoupení obě země odvolaly též v říjnu 1960 a v lednu 1961 oficiálně přerušily diplomatické styky. Od roku 1977 mezi nimi fungovalo diplomatické zastoupení na úrovni zájmových sekcí při švýcarském velvyslanectví USA v Havaně a Kuby ve Washingtonu. Do roku 1991 měla Kuba tento úřad ve Washingtonu na československé ambasádě.

– Diplomatická zastoupení otevřely USA a Kuba po 54 letech loni v červenci, kdy byla před kubánskou ambasádou ve Washingtonu slavnostně vztyčena kubánská vlajka. V Havaně vlajku americkou vztyčil v srpnu při své návštěvě americký ministr zahraničí John Kerry.

– Americko-kubánské vztahy zhoršila v dubnu 1961 invaze v Zátoce sviní, při níž se skupina kubánských emigrantů, řízených CIA, vylodila na Kubě s cílem zažehnout povstání a svrhnout Castrův režim. USA ale povstalcům neposkytly slíbenou leteckou podporu, a tak akce skončila po třech dnech třemi stovkami mrtvých a 1200 zajatých.

– Na pokraji války se svět ocitl v říjnu 1962, kdy USA zahájily námořní blokádu ostrova poté, co odhalily na Kubě sovětské rakety. Blokádu ukončily, když Moskva slíbila rakety stáhnout a Spojené státy se zavázaly nezaútočit na Kubu a odstranit rakety z Turecka. Po této tzv. karibské krizi zakázala americká vláda v létě 1963 jakékoli finanční transakce s Kubou.

– Konec studené války a rozpad Sovětského svazu zasadil po roce 1991 kubánské ekonomice citelnou ránu. Nicméně USA v roce 1992 obchodní embargo zpřísnily Torricelliho zákonem, jenž mj. zakázal obchod s Kubou i zahraničním pobočkám amerických firem. Loni v září USA představily nové předpisy, které zmírnily některá omezení pro americké společnosti, které chtějí podnikat na Kubě. Nová pravidla se zaměřují na cestovní ruch, telekomunikace, internetové služby, bankovnictví a převod peněz a umožňují americkým firmám zřídit si zastoupení na Kubě.

– V roce 1996 USA zpřísnily postoj Helms-Burtonovým zákonem, který například zakazuje uznat vládu s účastí Fidela či Raúla Castra nebo omezuje ekonomickou spolupráci pro firmy z jakékoli země (obchoduje-li podnik s Kubou, nesmí na americký trh a jeho vedení může být odepřen vstup do USA). Zahraniční kritika ale přiměla prezidenty USA platnost zákona částečně pozastavovat.

– V roce 2000 povolily USA prodej amerických zemědělských produktů a léků na Kubu pro humanitární účely; v lednu 2002 na Kubu dorazila první dodávka amerického obilí jako humanitární pomoc po uragánu Michelle.

– Za začátek oteplovaní vztahů Kuby a USA někteří označují krátký hovor a podání rukou, poprvé po 44 letech, prezidentů Fidela Castra a Billa Clintona na summitu OSN v září 2000.

– Konkrétní uvolňování vztahů ale zahájili až prezident Barack Obama a Raúl Castro, jenž vystřídal svého bratra ve vedení země oficiálně v roce 2008. V září 2009 se první náměstkyně ministra zahraničí USA Bisa Williamsová na Kubě setkala se svým protějškem Dagobertem Rodríguezem.

– Raúl Castro a Barack Obama se krátce potkali a potřásli si rukou v prosinci 2013 na pietním ceremoniálu na počest zemřelého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely v jihoafrickém Sowetu. Tehdy už několik měsíců vedli zástupci obou zemí v Kanadě a Vatikánu tajné rozhovory, k nimž přispěl i nový papež František.

– Oficiálně oznámili novou kapitolu ve vztazích USA a Kuby nejvyšší představitelé obou zemí v prosinci 2014; v lednu USA zrušily některá hospodářská omezení, učinily tak poté, co Havana dodržela slib propustit 53 disidentů. Uvolnilo se i cestování a peněžní transfery.

– Loni v dubnu se poprvé po 59 letech sešly nejvyšší představitelé USA a Kuby – Obama s Raúlem Castrem přes hodinu jednali v rámci celoamerického summitu v panamské metropoli. Naposledy se oficiálně sešli prezidenti USA a Kuby též v Panamě v červenci 1956 (Fulgencio Batista a Dwight Eisenhower).

– Loni v květnu vyškrtly USA Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus, na němž byla Kuba přes 30 let.

– Dalším krokem ke zlepšení vzájemných vztahů byla například nedávná dohoda o obnovení pravidelného leteckého spojení mezi oběma zeměmi nebo dohoda o obnovení poštovních služeb.

– Prezident Obama má v plánu se při své návštěvě Kuby 21. a 22. března setkat s Raúlem Castrem. Obama bude prvním prezidentem USA po téměř 90 letech, který na karibský ostrov zavítá. Zatím jediným jeho předchůdcem ve funkci, který během výkonu mandátu ostrovní zemi navštívil, byl v lednu 1928 Calvin Coolidge.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner