Chování Ruska podkopává mezinárodní normy způsobem, na který musejí Spojené státy upozorňovat. Prohlásil to dnes Barack Obama při příležitosti poslední státní recepce ve funkci prezidenta Spojených států, kterou v Bílém domě uspořádal pro italského premiéra Mattea Renziho.

„Považujeme Rusko za velkou, důležitou zemi s armádou, která je hned po té naší nejsilnější. Rusko musí být součástí řešení světových problémů, nikoli jejich iniciátorem,“ konstatoval prezident. Upozornil, že Moskva místo toho svým chováním „podkopává mezinárodní normy a pravidla“, mimo jiné agresí na Ukrajině.

Obama rovněž využil příležitosti k útoku na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa za „lichotky“, které Rusku adresoval a které jsou podle prezidenta v americké politice bezpříkladné. Ještě víc je ale prý Obama zaskočen způsobem, jakým republikánští politikové Trumpovi přitakávají.

Trump by měl rovněž přestat s „naříkáním“ nad údajně zmanipulovanými prezidentskými volbami, řekl Obama. Nikdo podle prezidenta nemůže vážně tvrdit, že volby v USA jsou zfalšované. „Nikdy v životě jsem neviděl prezidentského kandidáta, který diskredituje volební proces ještě před hlasováním. Trump by měl přestat naříkat a měly by se snažit opatřit si nějaké hlasy,“ poznamenal šéf Bílého domu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner