Společná večeře premiérů a hlav více než padesáti států dnes v Bílém domě bude předcházet pátečnímu summitu o jaderné bezpečnosti. Českou republiku bude zastupovat premiér Bohuslav Sobotka. Dnes se ve Washingtonu uskuteční také dvoustranné jednání prezidentů USA a Číny Baracka Obamy a Si Ťin-pchinga. Prezident Si, který se rovněž zúčastní summitu, do USA přicestoval po třídenní návštěvě České republiky.

Tématem pracovní večeře, která začne večer místního času (pátek 00:30 SELČ), budou jaderné bezpečnostní hrozby. Hlavním cílem summitu pak bude posílení závazků států v oblasti jaderné bezpečnosti a prosazování opatření, která mají zabránit jadernému terorismu.

K washingtonskému summitu se nepřipojí Rusko, které je jednou z hlavních jaderných mocností. Spojené státy Moskvu za její neúčast kritizovaly. Rusové svou neúčast zdůvodňují tím, že v americké metropoli se nečeká žádné zásadní rozhodnutí.

Obama se dnes vedle jednání s čínským prezidentem sejde také k dvoustranné schůzce se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem, zatímco americký viceprezident Joe Biden se sejde s ukrajinskou hlavou státu Petrem Porošenkem.

Sobotku během šestidenní návštěvy USA čeká vedle summitu i jednání s americkými investory, filmaři či vedením společnosti GE Aviation. Český premiér se setká také s krajany a s projevem o Evropské unii vystoupí v prestižním analytickém ústavu Brookings Institution.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner