Americký prezident Barack Obama přijme v listopadu v Bílém domě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, s nímž měl v posledních měsících neshody kvůli íránské jaderné dohodě či kvůli jeho výrokům vůči Palestincům. O chystané schůzce dnes informoval Bílý dům s tím, že konkrétní termín ani detaily setkání ještě nejsou známy.

Amerika chce investovat do vztahů s Izraelem

Chystaná schůzka bude prvním přímým setkáním obou státníků od červencového podepsání dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí. Obamou prosazovanou smlouvu podepsanou šesti světovými mocnostmi Netanjahu opakovaně kritizoval a nazval ji „historickou chybou“.

Podle Obamova mluvčího Joshe Earnesta by se schůzka mohla uskutečnit začátkem listopadu. Bílý dům se snaží setkání zařídit, neboť o budoucnosti americko-izraelských vztahů „stojí za to mluvit“ a „investovat do nich“, řekl Earnest.

Vztahy nejsou na dobré úrovni

Vztahy obou politiků jsou letos napjaté i v souvislosti s opakovanou kritikou Obamy na adresu Netanjahuova přístupu k Palestincům. Šéf Bílého domu na jaře několikrát nesouhlasně reagoval na Netanjahuova prohlášení o Palestině, která podle něho brzdí mírový proces na Blízkém východě. Pohrozil tím, že Netanjahu může zapříčinit změnu americké zahraniční politiky tradičně vstřícné vůči Izraeli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner