Americký prezident Barack Obama dnes přiletěl do Řecka, kde zahajuje svou zřejmě poslední zahraniční cestu ve funkci. Vzhledem k očekávaným protestům doprovázejí Obamovu dvoudenní návštěvu přísná bezpečnostní opatření. Vyhlášen byl mimo jiné zákaz demonstrací v centru Atén a poblíž luxusního přímořského hotelu, kde bude šéf Bílého domu nocovat.

Posledním úřadujícím americkým prezidentem, který Řecko navštívil, byl v roce 1999 Bill Clinton.

Obama se odpoledne setká s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem a premiérem Alexisem Tsiprasem. S řeckými představiteli má hovořit o vývoji uprchlické krize a chystá se vyjádřit podporu tvrdým řeckým ekonomickým reformám, jejichž cílem je obnovit hospodářství této silně zadlužené země. Už před cestou řekl, že podporuje návrh, aby Řecku byla část zahraničního dluhu smazána.

V ulicích řecké metropole je podle agentury AP na 5000 policistů a Obamu doprovází mimo jiné 300 příslušníků ochranky. Proti přítomnosti hlavy Spojených států chtějí odpoledne protestovat různé levicové a anarchistické skupiny, z nichž jedna vyzvala k „útokům a střetům“.

Násilné demonstrace poznamenaly návštěvu prezidenta Billa Clintona, která se konala během vrcholících amerických intervencí na Balkáně. Protiamerické nálady v Řecku se ale v posledních letech zmírnily, podotýká AP. Na čtvrtek nicméně připadá výročí studentské vzpoury z roku 1973 proti tehdejšímu vojenskému režimu, kterou junta krvavě potlačila. Při tomto výročí se každoročně konají protestní a mnohdy násilné pochody k americké ambasádě, neboť Spojené státy vojenský režim v letech 1967 až 1974 tolerovaly.

Ve středu Obama odletí do Německa, kde se setká s kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim, britskou premiérkou Theresou Mayovou a španělským premiérem Marianem Rajoyem. V pátek americký prezident odletí do Peru na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), kde se sejde mimo jiné s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner