Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se dnes na setkání v Bílém domě shodli na tom, že obě země budou bojovat proti kybernetickému zločinu a nebudou provádět nebo vědomě podporovat kybernetické krádeže duševního vlastnictví. Nejvyšší představitelé dvou největších ekonomik světa hovořili i o dalších sporných tématech, které dosud zatěžovaly vzájemné vztahy, například o čínských územních nárocích v Jihočínském moři.

Obama řekl, že se se svým čínským protějškem shodl na potřebě řešit problémy kolem počítačové špionáže a pirátství. Během jednání prý vyjádřil „vážné znepokojení“ nad sílícími kybernetickými hrozbami, z nichž Američané Číňany nezřídka podezírají. „Naznačil jsem, že to musí přestat,“ poznamenal Obama.

Prezidenti se podle Bílého domu dohodli na vytvoření expertní skupiny, která se má těmito otázkami dále zabývat. Pravidelně se budou setkávat vysoce postavení zástupci obou zemí k tomuto tématu.

Podle Obamy Čína musí ukázat, že nepodporuje kyberzločin a špionáž a že Washington bude uplatňovat zákon vůči těm, kteří využívají internet ke krádežím obchodního tajemství amerických firem.

Si přislíbil, že Čína bude „proti kybernetickým krádežím důrazně bojovat“.

Návštěva čínského prezidenta se konala v době zvýšeného napětí mezi oběma velmocemi. Vztahy kalí nejen údajné čínské kybernetické útoky na americké firmy a instituce, ale také například územní nároky, které Peking stále důrazněji uplatňuje na ostrovy v Jihočínském moři.

Obama dnes vyjádřil své „hluboké znepokojení“ nad situací v oblasti. Čínský prezident ujistil, že Čína usiluje o řešení všech sporů v Jihočínském moři mírovou cestou a o ochranu svobody pohybu lodí a letadel v oblasti. „Ostrovy v Jihočínském moři jsou odedávna čínským územím. Máme právo potvrzovat svou uzemní svrchovanost a zákonná a legitimní námořní práva a zájmy,“ zdůraznil také Si.

Americký prezident uvítal snahu Číny zapojit se do snah o ochranu klimatu.

Čína mezitím slíbila, že poskytne 3,1 miliardy dolarů (zhruba 75,4 miliardy korun) na pomoc rozvojovým zemím ve snaze o snížení emisí oxidů uhlíku. Spojené státy dříve OSN slíbily poskytnout na tyto účely tři miliardy dolarů.

Si je na své první návštěvě Spojených států. Obama ho uvítal v zahradě Bílého domu, tedy na stejném místě, jako před dvěma dny papeže Františka.

Obama při přijetí čínského prezidenta prohlásil, že Spojené státy si přejí, aby byla Čína prosperující a mírumilovnou zemí.

Obama řekl, že obě země jsou úspěšnější, když jejich firmy spolu soutěží na rovném hřišti a když jsou dodržována lidská práva. Když spolu budou Spojené státy a Čína spolupracovat, budou mít „nedostižnou schopnost“ utvářet běh tohoto století, zdůraznil šéf Bílého domu.

„Nemáme jinou volbu než usilovat o oboustranně výhodnou spolupráci,“ odpověděl pak čínský prezident.

Bílý dům dnes oznámil, že obě země se dohodly rovněž například na výměně informací s cílem čelit mezinárodnímu pohybu zahraničních teroristických bojovníků. Oba státy mají také těsněji spolupracovat při vyšetřování zločinů, repatriaci zločinců na útěku nebo navracení zcizených majetků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner