Americký prezident Barack Obama, který je na návštěvě Číny, se setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Bílý dům označil program jednání obou hlav států za nabitý, Obama chce s čínským prezidentem zhodnotit všechna důležitá témata vzájemných vztahů za posledních osm let, a to včetně citlivých záležitostí, jako jsou území nároky Číny v Jihočínském moři, americká obvinění Číňanů z kyberšpionáže či postoj Pekingu k dodržování lidských práv.

Světová média zdůrazňují, že nynější velká cesta do Asie je pro Obamu jako prezidenta Spojených států poslední, neboť v lednu předá moc svému nástupci.

Současné vztahy mezi Washingtonem a Pekingem doprovází řada sporů. Mnohé rozepře jsou následkem mocenských ambicí Číny a tradičního amerického vlivu v Asii.

V neděli se Obama v Číně zúčastní summitu skupiny největších světových ekonomik G20. Na okraj vrcholné schůzky se americký prezident sejde se svým tureckým kolegou Recepem Tayyipem Erdoganem. Setkat by se měl také s novou britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner