Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek u pařížského klubu Bataclan uctil památku obětí nedávných teroristických útoků ve francouzské metropoli. Stalo se tak hned po příletu amerického prezidenta do Paříže, kam Obama dorazil na summit OSN o klimatu. Islamističtí teroristé v koncertní síni Bataclan 13. listopadu zabili 90 lidí.

Kolona s americkým prezidentem se ke klubu Bataclan v centru metropole vypravila krátce poté, co Obama přistál na pařížském letiště Orly. K šéfovi Bílého domu se na místě připojil jeho francouzský protějšek François Hollande a pařížská starostka Anne Hidalgová. K improvizovanému památníku před hudebním klubem položili každý jednu bílou růži a v tichosti postáli. Pietní akt se obešel bez veřejných prohlášení. Šéf Bílého domu při odchodu držel Hollandea a Hidalgovou kolem ramen.

Útoky islamistických teroristů v Paříži z 13. listopadu si vyžádaly 130 obětí na životech a stovky zraněných. Po atentátech, ke kterým se přihlásilo hnutí Islámský stát, Francie vyhlásila výjimečný stav.

Návštěva amerického prezidenta u dějiště nejkrvavějšího z pařížských útoků se z bezpečnostních důvodů na oficiálním programu Obamova pobytu v Paříži neobjevila, informovala agentura Reuters. Provázela ji přísná bezpečnostní opatření: policie v oblasti uzavřela ulice a nad místem přelétávaly vrtulníky, napsal zpravodajský server BBC.

Obama by se měl v Paříži zdržet do úterý. Z konference OSN o klimatických změnách, jejíhož dnešního zahájení se zúčastní přes 140 šéfů států a vlád, by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner