Vítězství nad radikály z hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii bude dosaženo po odchodu syrského prezidenta Bašára Asada. Dnes to na zahájení summitu o terorismu konaného na okraj Valného shromáždění OSN prohlásil americký prezident Barack Obama. Rusko zároveň oznámilo, že se této vrcholné schůzky nebude aktivně účastnit.

K vítězství nad IS v Sýrii je kromě odchodu Asada potřeba také vláda, která sjednotí Syřany v boji proti teroristickým skupinám, myslí si Obama.

K mocným spojencům syrského prezidenta Asada patří Rusko, které posiluje svoji vojenskou přítomnost v Sýrii. Naopak Západ si budoucnost Sýrie v čele s Asadem nepředstavuje. V Sýrii od března 2011 zuří občanská válka.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin řekl, že jeho země na newyorský summit pošle diplomata, aby „tuto událost sledoval“. Vrcholná schůzka zorganizovaná Spojenými státy je podle Čurkina výrazem nedostatečného respektu vůči OSN a jejímu generálnímu tajemníkovi Pan Ki-munovi, uvedla agentura AFP.

Českou republiku na dnešním summitu zastupují premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner