Americký prezident Barack Obama si na tradiční galavečeři s novináři akreditovanými v Bílém domě v noci na dnešek opět neodpustil žerty, jak dosud činil každý rok. Letošní slavnostní událost pro něj byla zároveň loučením, neboť po osmi letech v úřadu předá v lednu 2017 prezidentské křeslo svému nástupci.

„Omlouvám se za drobné zpoždění, funguju na CPT,“ prohlásil Obama s odkazem na slangovou zkratku pro zvláštní čas pro černochy (Colored People Time), kterou Američané vnímají jako negativní stereotyp. Zároveň dodal, že tento šprým by neměli používat běloši.

„Pokud tenhle materiál bude mít ohlas, použiju to příští roce u (bankovní společnosti) Goldman Sachs. Vydělá mi nějaké ty Tubmanové,“ pokračoval prezident. Bojovnice proti otrokářství Harriett Tubmanová bude první černošskou ženou, která bude vyobrazena na amerických dolarech; objeví se na dvacetidolarové bankovce.

Občas, jak upozornila agentura AP, vyvolával Obamův proslov nostalgii. „Před osmi lety jsem řekl, že je čas změnit tón naší politiky. Teď bych měl být zpětně více specifický,“ řekl. Připustil také, že roky v Bílém domě si vyžádaly svou daň. „Jsem šedivý… a počítám dny, kdy předstoupím před svou úmrtní porotu,“ prohlásil.

V závěru ocenil svobodný tisk a prohlásil, že chce pronést už jen dvě slova. „Obama pryč,“ řekl a odložil mikrofon.

Večeře s washingtonskými reportéry je pro Bílý dům jedním ze společenských vrcholů roku. Vedle zástupců médií se jí účastní i celebrity – letos to byly například herci Bryan Cranston, Rachel McAdamsová či Tom Hiddleston.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner