Americký prezident Barack Obama se dnes setká s britským premiérem Davidem Cameronem a také s královnou Alžbětou II. a rodinou prince Williama. Očekává se, že Obama na tiskové konferenci s Cameronem vyzve Brity, aby v červnovém referendu hlasovali pro setrvání své země v Evropské unii. Učinil tak již v novinovém článku, který po jeho příletu do Londýna ve čtvrtek večer zveřejnil britský tisk.

Obama, který přiletěl do Británie ze Saúdské Arábie ve čtvrtek večer, spolu s manželkou Michelle ve Windsoru poobědvají s Alžbětou II. den po královniných 90. narozeninách. Večeřet bude prezidentský pár v Kensingtonském paláci s princem Williamem a jeho ženou Kate a s princem Harrym.

Bílý dům již před cestou do Británie avizoval, že prezident podpoří Camerona v jeho kampani pro setrvání Británie v Evropské unii. Britové o své unijní budoucnosti rozhodnou v referendu 23. června.

Populární londýnský starosta Boris Johnson, který je sice členem Cameronových konzervativců, ale na členství v EU má opačný názor než premiér, chystané Obamovo prohlášení kritizoval jako pokrytecké. Podle Johnsona by se USA nikdy o svou suverenitu s nikým nedělily.

V den zahájení své návštěvy Obama v britském deníku The Daily Telegraph uvedl, že Evropská unie nesnižuje, ale naopak zvyšuje vliv Británie ve světě. Článkem se nejvyšší představitel USA snaží přesvědčit Brity, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro setrvání v EU.

„I když všichni pečujeme o svou svrchovanost, svůj vliv prosazují nejúčinněji ty státy, které tak činí prostřednictvím kolektivní akce, jak si vyžadují současné výzvy. Tento druh spolupráce – od sdílení zpravodajských a protiteroristických služeb po uzavírání dohod k vytváření pracovních míst a ekonomického růstu – bude mnohem efektivnější, pokud bude zahrnovat celou Evropu,“ uvedl Obama v článku, který list zveřejnil krátce po jeho příletu.

Americký prezident v něm také zdůraznil, že na výsledku referenda 23. června Spojeným státům velmi záleží. Britští občané mají být podle něj hrdi na to, že EU přispěla k rozšíření britských hodnot, jakými jsou demokracie, právo a volný trh, napříč celým kontinentem. „Spojené státy a svět potřebují, aby váš ohromný vliv pokračoval, včetně v rámci Evropy,“ napsal Obama.

Uvedl také, že Evropská unie patří ke garantům míru, stability a prosperity na starém kontinentu, jak podle něj ukázala doba od druhé světové války. „Desetitisíce Američanů, kteří leží na evropských hřbitovech, jsou němým svědectvím, jak naše prosperita a bezpečnost jsou skutečně propojeny. Cesta, kterou nyní zvolíte, bude mít dopad i na budoucnost dnešní generace Američanů,“ uvedl Obama.

Prezident USA se podle komentářů obává, že takzvaný brexit (odchod Británie z EU) by oslabil Británii, EU i celý Západ. Ukončení britského členství v unii by tak nejspíš narušilo dosavadní tradiční privilegovaný vztah mezi Londýnem a Washingtonem.

Obamův poradce Ben Rhodes předpokládá, že novináři budou prezidenta na dnešní tiskové konferenci v Londýně tlačit k tomu, aby zaujal k referendu jasný postoj. „Pokud se tak stane, velmi jasně a upřímně vysvětlí, jakožto přítel Británie, proč si Spojené státy myslí, že pro Británii je dobré zůstat v EU,“ řekl Rhodes krátce před odletem s prezidentem do Londýna.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner