Spojené státy vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště. Informovaly o tom světové tiskové agentury, podle nichž jde o odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. Prezident Barack Obama (levicová Demokratická strana) vyhlásil vůči Ruské federaci další sankce kvůli těmto kyberatakům, které byly podle amerických zpravodajských služeb zaměřeny i na ovlivnění prezidentských voleb.

Obama ustoupil současné ruské vládě v případě „radaru v Brdech“, sankcí vůči íránskému diktátorskému režimu i ponechání syrského diktátora Assada u moci. Ruská vláda se odvděčila Obamově slabosti okupací Krymu i města Sevastopol, boji na východní Ukrajině, dodávkou protiletadlové obrany do Íránu, bombardováním civilistů v západní Sýrii a nyní i rozsáhlými hackerskými útoky. Obama proto alespoň v poslední době zavádí vůči ruským představitelům bez nátlaku ze strany Kongresu sankce.

Republikánské špičky reagují na Obamovy sankce spíše kriticky. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan poznamenal, že Rusko se sice soustavně snaží podkopávat americké zájmy, avšak reakce dosluhujícího prezidenta je přehnaná a jde o „příznačné zakončení osmi let nefunkčního přístupu k Rusku“.

Vyhoštění Rusové byli označeni za nežádoucí osoby, neboť jednali „způsobem neslučitelným s jejich diplomatickým statusem“. Vypovězeni byli zaměstnanci ambasády ve Washingtonu a konzulátu v San Francisku, kteří dostali 72 hodin na to, aby opustili USA. Podle listu The New York Times jde o pracovníky ruských tajných služeb, mezi nimiž jsou i čtyři řídící činitelé, kteří patrně přímo vedli útoky na počítače americké Demokratické strany.

Americké úřady zároveň zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland.

Nové americké sankce míří na civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU, čtveřici vedoucích pracovníků GRU a tři společnosti, které této rozvědce poskytují hmotnou podporu. Podle Obamy americké úřady zároveň zveřejní technické informace o hackerských akcích řízených oběma ruskými tajnými službami.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner