Zájem obyvatel Česka o dění kolem takzvaného Islámského státu (IS) během několika posledních měsíců vzrostl stejně jako obavy z islamistického terorismu. O vývoj situace kolem organizace, která stojí i za nedávnými atentáty v Paříži, se zajímají podle dnes zveřejněných dat Centra po výzkum veřejného mínění (CVVM) dvě třetiny populace. Zájem od června narostl o osm procentních bodů, přičemž významně přibyl podíl lidí, kteří se o vývoj zajímají „rozhodně“.

Výzkumu se 1054 respondentů zúčastnilo mezi 2. a 9. listopadem. Neodpovídali tedy pod vlivem krveprolití, které si ve francouzské metropoli 13. listopadu vyžádalo 130 mrtvých.

Islámský stát cítí i bez tohoto vlivu jako hrozbu pro Česko 77 procent respondentů (v červnu to bylo 72 procent), pro světovou bezpečnost pak 88 procent a pro evropskou bezpečnost 89 procent. Opačný trend výzkum ukázal u analogické otázky týkající se vývoje na Ukrajině, kde se pocit, že jde hrozbu pro Česko, Evropu i mír ve světě, snižuje (pro ČR z červnových 64 procent na 49 procent v listopadu).

Víc se o aktivity IS a podobně tak i o dění na vleklou krizí zmítané Ukrajině zajímají muži než ženy a zájem sílí s rostoucím věkem, zvyšujícím se vzděláním a především s rostoucím zájmem o politiku. Obavy o mír v souvislosti s islamistickým extremismem rostou s věkem respondentů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner