New York 12. března (ČTK) – Americká unie občanských práv (ACLU) uspořádala v sobotu na Floridě celostátní instruktáž, aby aktivisty protestující proti politice Donalda Trumpa poučila o jejich právech a mobilizovala veřejnost k dalšímu odporu. Na sportovním stadionu univerzity v Miami řečníci z ACLU hovořili o organizování demonstrací, o právech zadržených a o obhajobě menšinových práv. Akce byla přes internet přenášena do všech padesáti států unie, napsala agentura AP. V některých amerických městech existují kurzy, v nichž se lidé učí čelit kontrole imigračních úřadů. Hlavní radou je poskytnout pouze jméno a žádné jiné údaje a také nic nepodepisovat.

Aktivisté chtějí využít protestní vlny po zvolení Trumpa prezidentem, aby se ujistili, že lidé znají svá práva. Podle výkonného ředitele ACLU Anthonyho Romera jde hlavně o práva přistěhovalců, o svobodu projevu a vyznání a o práva sexuálních menšin. ACLU připravuje kolem 2000 protestních akcí, na nichž účast přislíbilo několik stovek tisíc lidí, řekl Romero.

ACLU chce po celých USA vytvářet „svobodná města“ a radit místním zastupitelům, jak se bránit politice nové vlády, zejména jak právně blokovat deportace imigrantů, uvedla AP.

Sobotní akce v Miami obsahovala instruktáž o tom, jak organizovat demonstrace na ulicích a ve veřejných parcích, jak se mají chovat lidé zadržení při protestech a jak postupovat v případě, že shromáždění místní úřady nepovolí. „Vláda vás nemůže cenzurovat jen proto, že nesouhlasí s vaším názorem,“ vzkázal aktivistům právní poradce ACLU Lee Rowland.

Pojítkem informačních kurzů pořádaných pro imigranty v New Yorku a dalších městech je slogan „poznej svá práva“. S kurzy se počítá i v Novém Mexiku a v Texasu. Základem je neposkytnout úředníkům žádné informace, které už o dotyčných sami nemají. Vláda nemůže deportovat nikoho, dokud mu neprokáže, že v USA pobývá nelegálně.

Školitelka Yaritza Mendezová v Queensu přítomné poučila, jakým způsobem imigrační úředníci lidi vyhledávají, a co dělat, když zaklepou na dveře. Řekla, že i ti, kdo jsou v USA nelegálně, mají svá práva – nemohou být vystaveni zbytečné prohlídce a nelze jim nic zabavovat. Bez konzultace s právníkem nemusejí odpovídat na otázky a nemusejí nic podepisovat. Mendezová situace názorně s pomocí dobrovolníků předváděla. Mimo jiné radí, aby lidé nenechávali úředníky bez povolení nahlédnout do bytů.

Mezi posluchači nebývají jenom lidé, kteří se v USA nacházejí v rozporu se zákonem. „Všichni se bojíme, je tu velmi napjatá situace,“ řekla Pascalina Chirinosová z Venezuely, který má povolení k pobytu a v USA je pět let.

V Los Angeles se poskytují informace ve školách a kostelech. „Připravujeme školitele. Nemusejí to být právníci, aby vysvětlili ústavní práva,“ řekl Pablo Alvarado z organizace National Day Laborer Organizing Network. Mendezová řekla, že mezi lidmi panuje strach a nikdo neví, co bude příští den.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner