Ankara/Istanbul – Nejméně 90 obětí a 1154 zraněných si vyžádal pokus o vojenský převrat v Turecku. Uvedla to dnes státní agentura Anadolu. Zatčeno bylo 1563 členů armády. Na mimořádném zasedání se sejde turecký parlament. Istanbulské letiště je znovu pod kontrolou vládních sil a čeká na plnou obnovu provozu. V Ankaře i Istanbulu probíhá akce tajných služeb namířená proti pučistům. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit. Prezident Recep Tayyip Erdogan označil pokus o převrat za velezradu a slíbil čistku v armádě. Česká diplomacie doporučuje do země necestovat. Českým občanům, kteří tam již jsou, radí nevycházet ven a dbát zvýšené opatrnosti.

Zatýkání vzbouřených vojáků probíhalo po celém Turecku. Původně úřady informovaly o 754 zadržených členech armády, později jejich počet zvýšily na 1563. Pět generálů a 29 plukovníků bylo na příkaz ministra vnitra sesazeno.

Zhruba 200 neozbrojených vojáků už opustilo také sídlo generálního štábu turecké armády v Ankaře a vzdalo se policii, informovala státní agentura Anadolu. Zda jsou tito vojáci už zahrnuti do bilance celkových více než 1500 zadržených, není zatím jasné.

Počet obětí pokusu o puč je podle agentury Anadolu zhruba 90. Dřívější informace hovořily asi o šedesáti mrtvých, mezi nimiž byla údajně většina civilistů. Turecký policejní šéf ráno uvedl, že jeho jednotky zabily také přinejmenším 16 pučistů, s nimiž se policie střetla.

Útoky na sídlo parlamentu a prezidentský palác v Ankaře ustaly. Budova zákonodárného sboru v hlavním městě je podle televizních záběrů silně poškozena. Parlament se dnes odpoledne přesto sejde na mimořádném zasedání. Kromě vládní strany AKP odsoudily pokus o převrat i všechny ostatní parlamentní strany.

Napadena byla během noci také budova velitelství turecké tajné služby. Zranění při útoku utrpěli přinejmenším tři lidé. Šéf tajné služby MIT Hakan Fidan byl podle zdroje agentury Reuters po celou dobu v bezpečí a ve stálém kontaktu s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a premiérem Binalim Yildirimem. V Istanbulu a Ankaře podle zdroje Reuters nyní probíhá operace tajných služeb namířená proti pučistům.

Letiště v Istanbulu mají zpátky v rukou vojáci věrní turecké vládě. Letiště mělo obnovit provoz v 6:00 místního času (5:00 SELČ). Situace ale není zcela jasná.

Erdogan před několika dny odcestoval na západ Turecka na dovolenou. Dnes se vrátil letecky do Istanbulu, který je společně s Ankarou centrem dramatických událostí. Hotel, ve kterém na dovolené v letovisku Marmaris na pobřeží pobýval, se podle něj krátce po jeho odjezdu stal terčem bombardování. Při návratu ho vítaly davy lidí.

Prezident prohlásil, že pokus o převrat byl dílem stoupenců duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Toho Erdogan již dlouho obviňuje ze snah svrhnout jeho vládu. Podle něj to dokazuje, že Gülenova skupina je ozbrojenou teroristickou organizací.

Prezidentský mluvčí pochválil občany, kteří vyšli do ulic a mimo jiné bránili tankům v postupu k istanbulskému letišti. „Lidé ukázali, že podporují demokracii a zvolenou vládu,“ řekl mluvčí.

Spojené státy vyzývají k podpoře demokraticky zvolené turecké vlády. Prezident Barack Obama ve svém prohlášení vyzval účastníky konfliktu v Turecku, které patří ke klíčovým členům NATO, aby projevili zdrženlivost a vyvarovali se násilí či krveprolití. Znepokojení nad děním v Turecku vyjádřilo ústy prezidentova mluvčího Rusko. Moskva si přeje, aby se Turecko vrátilo na cestu stability a pořádku, a to zákonným způsobem, uvedl.

Na situaci v Turecku již v noci reagovalo české ministerstvo zahraničí. Vydalo doporučení do země nejezdit a v případě, že se Češi v Turecku již nacházejí, dbát zvýšené opatrnosti. Pro případ nouze je k dispozici telefonní kontakt s tureckou předvolbou (0090 532 375 13 87) a pro komunikaci s konzulárním úřadem mobilní spojení na konzulku (0090 532 244 45 26).

Situaci v Turecku sleduje i český prezident Miloš Zeman, který je na summitu evropských a asijských zemí ASEM v mongolském Ulánbátaru. Jeho mluvčí na twitteru uvedl, že v kontaktu s velvyslancem v Ankaře je ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček, který prezidenta průběžně informuje.

USA, Rusko a Francie vyzývají své lidi v Turecku, aby nevycházeli

Brusel/Washington – Spojené státy vyzvaly své občany v Turecku, aby vyhledali bezpečný úkryt a nevycházeli ven. Reagovaly tak na oznámení o armádním převratu v zemi. Se stejnou výzvou pro své občany přišlo i francouzské a ruské ministerstvo zahraničí. V syrské metropoli Damašku se ozvala oslavná střelba. Zdroj Evropské unie monitorující události v Turecku uvedl, že do dnešního pokusu o převrat v této kandidátské zemi je zapojena podstatná část armády, a není jen dílem „pár plukovníků“.

„V Ankaře a v Istanbulu se dějí závažné události. Žádáme francouzské občany, aby nevycházeli ven,“ uvedl dnes v reakci na dramatické zprávy z Turecka francouzský diplomatický zdroj.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval ruské občany v Turecku, aby zůstali uvnitř budov a čekali na další informace. Lavrov rovněž apeloval na zainteresované strany, aby předešly „smrtícím střetům“.

Šéf americké diplomacie John Kerry vyjádřil naději, že v Turecku se podaří zachovat stabilitu a mír.

Také šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová vyzvala k umírněnosti a respektování demokratických institucí v Turecku. Podle zdroje EU v Turecku se jedná o dobře zorganizovaný převrat velké části armády. „Kontrolují řadu strategických bodů v Istanbulu,“ uvedl zdroj podle agentury Reuters.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je jedním z hlavních oponentů syrského prezidenta Bašára Asada. Zprávy o tom, že část turecké armády převzala dnes večer moc, proto přivítala řada obyvatel syrské metropole Damašku a také té části severosyrského města Halabu, kterou ovládají vládní síly. Lidé tu vyšli do ulic.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner