Nedaleko Kyjeva bylo nalezeno mrtvé tělo advokáta Jurije Grabovského, který byl obhájcem dvou ruských vojáků zadržených na východě Ukrajiny. Oznámili to ukrajinští vyšetřovatelé. Grabovskij obhajoval ruské důstojníky Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, které chce podle spekulací kyjevského tisku Ukrajina vyměnit za letkyni Nadiju Savčenkovou vězněnou v Rusku.

Grabovskij záhadně zmizel počátkem března a jeho nepřítomnost způsobila odklad přelíčení s Alexandrovem a Jerofejevem. Rusko tvrdí, že oba vojáci, údajně agenti vojenské rozvědky GRU, byli již z aktivní služby propuštěni a v Donbasu působili jako dobrovolníci. Kyjevská prokuratura je viní z podněcování terorismu.

Savčenková byla tento týden odsouzena na 22 let za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů v bojové zóně na východě Ukrajiny. Navigátorka vrtulníku uvádí, že byla do Ruska odvlečena násilím a jakékoli provinění popírá. Její osvobození důrazně žádá Kyjev, Evropská unie i Spojené státy. Podle ruských médií může o propuštění Savčenkové a její výměně rozhodnout jen prezident Vladimir Putin.

Kyjevští kriminalisté novinářům řekli, že člověk podezřelý ze smrti Grabovského byl zadržen a je vyslýchán. O motivu vraždy se nezmínili. Podle ruských právníků je nepochybné, že smrt advokáta souvisí s kauzou Alexandrova a Jerofejeva. Spolu s Grabovským prý zmizely i spisy vztahující se k jejich případu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner