Praha 30. srpna (ČTK) – Oblast sportu zřejmě politické strany nepovažují za důležité volební téma. Ve svých volebních programech mu většina z nich věnuje minimální pozornost. Strana zelených a hnutí Svoboda a přímá demokracie se o sportu ve svých programech nezmiňuje vůbec. Ostatní strany nabízejí vesměs obecné sliby jako například, že prosadí financování sportu podle jasných pravidel a zaměří se zejména na podporu sportování dětí a mládeže.

Sportovní prostředí i politiku přitom na jaře zasáhla kauza možného zneužívání dotací z ministerstva školství. Na jejich rozdělování se údajně protizákonně domlouvali někteří sportovní funkcionáři s bývalou náměstkyní na ministerstvu Simonou Kratochvílovou. Policie ji obvinila spolu s jejím předchůdcem na odboru Zdeňkem Břízou, bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou, šéfem České unie sportu (ČUS) Miroslavem Janstou a generálním sekretářem ČUS Janem Boháčem. Exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se rozhodla po vypuknutí aféry podat demisi.

Ačkoli odborníci kritizují mechanismy financování sportu v Česku dlouhodobě, politické strany ve svých volebních programech žádné konkrétní řešení nenabízí. Hovoří převážně o zajištění sportování pro všechny, zejména pro děti a mládež, a slibují nastavení jasných kritérií pro transparentní financování sportu, konkrétní kritéria ale nenavrhují.

Cílem ČSSD je stabilizovat financování sportu a zkvalitnit přípravu talentované mládeže a reprezentace. Slibuje investice do modernizace a rozvoje sportovních oddílů, jednot i obcí. „Zajistíme podporu kvalitních a cenově dostupných příležitostí sportování pro všechny generace včetně možnosti využívat veřejná sportoviště zcela zdarma,“ píše se v sociálně demokratickém programu.

KDU-ČSL by chtěla, aby šlo do sportu více peněz. Dotace na činnost klubů v obcích by posílila o jednu miliardu v rámci navýšení rozpočtového určení daní. Zástupci sportovních organizací si přitom v současnosti stěžují hlavně na to, že ministerstvo má poměrně hodně peněz, které ale kvůli aféře kolem dotací zřejmě nestihne všechny rozdělit.

ODS jednou větou vyjadřuje vůli k prosazení financování sportu podle jasných pravidel. S tím se shodují TOP 09, Piráti i STAN. TOP 09 chce soustředit talentovanou mládež do vybraných sportovních center. Stejně jako STAN by chtěla prosazovat efektivní investice do sportovní infrastruktury. Piráti a STAN zdůrazňují dotování sportovišť pro děti a veřejnost.

KSČM a STAN chtějí finančně podporovat hlavně masový a amatérský sport, ne komerční projekty. STAN klade důraz na dokončení sportovních registrů, které zavádí novela zákona o sportu, jež schválila současná vláda. Rejstříky by podle novely měly začít fungovat od začátku nového roku.

Hnutí ANO zatím volební program nemá. Jeho předseda Andrej Babiš ale ve své knize „O čem sním, když náhodou spím“ podobně jako STAN píše, že by se chtěl zaměřit zejména na podporu školního sportu a vytipovaných olympijských a kolektivních sportů, k nimž mají Češi nadání. Vysoké školy by podle něj například měly přihlížet ke sportovním výsledkům při žádostech o přijetí a stipendiích. Usiloval by také o větší propojení místních sportovních klubů se školami.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner