Praha 8. června (ČTK) – Dokud Česko nebude dávat na obranu alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu, bude muset armáda hledat kompromis mezi nákupem munice, zbraňových systémů a náborem a výcvikem vojáků. Na konferenci o národní bezpečnosti to dnes řekl náměstek ministra obrany Daniel Koštoval. Varoval také před tím, že když Česko svůj závazek vůči spojencům zvýšit výdaje na obranu nepotvrdí, může tím ohrozit věrohodnost celé Severoatlantické aliance.

Česko se v NATO zavázalo, že do roku 2020 bude na obranu dávat 1,4 procenta HDP a do roku 2025 dvě procenta. Podle rozpočtových rámců navržených ministerstvem financí by ale Česko dávalo na obranu v roce 2020 jen 1,16 procenta HDP. Koštoval dnes tuto výši označil za nedostatečnou.

„S rozpočtem, kde jsme dnes, neumíme mít dostatečnou zásobu munice a zároveň nakupovat nové prostředky. Ať je to jedno procento, 1,2 nebo to bude 1,4, to vždycky bude kompromis mezi menším nákupem munice, než bychom měli mít, investováním do nových zbraňových systémů, investováním do rekrutace a investováním do výzkumu. Vždycky to bude kompromis, dokud se nedostaneme k minimální hranici dvou procent,“ řekl Koštoval.

Česko podle něj potřebuje mít větší armádu, která bude mít modernější vybavení, aby země byla obranyschopná. Pokud se nepodaří zajistit financování, Česko podle náměstka nezíská obranné schopnosti, které se v NATO zavázalo mít. „Pokud je nevyprodukujeme, tak budeme podrývat kredibilitu celého NATO,“ varoval.

Koštoval také upozornil, že armáda potřebuje znát dlouhodobý rámec svého financování. „Aby projekty mohly být naplánovány, musíme vědět, kolik v kterém roce můžeme vynaložit,“ řekl s tím, že ministerstvo obrany potřebuje znát své rozpočty aspoň pět let dopředu. Podle něj to bude úkol pro příští vládu, stejně jako uvolnění více peněz na obranné účely.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář dodal, že pokud nebude zajištěna dlouhodobá stabilita zdrojů, opozdí se provedení strategické koncepce armády. Materiál počítá i s přezbrojením od staré sovětské techniky a s náborem nových vojáků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner