Praha 29. března (ČTK) – Za šíření samizdatové literatury, za účast na demonstracích nebo za spolupráci se zahraniční rozvědkou dnes dostali ocenění účastníci třetího odboje proti komunistickému režimu. Od zástupců ministerstva obrany obdrželo osvědčení, pamětní dekrety a odznaky celkem 37 odbojářů nebo jejich potomků.

Mezi oceněnými je i spisovatelka Tereza Boučková, dcera básníka Pavla Kohouta. „Narodila jsem se se jménem Kohoutová, a tím jsem měla předurčeno, že ten život nebudu mít tak jednoduchý,“ řekla Boučková novinářům. Ve 20 letech podepsala Chartu 77, na jejímž vzniku se její otec podílel. „Hrála jsem v bytovém divadle, které bylo docela důležité, protože to byl takový akt svobody, který byl trošku navíc. Vlastně to nebyla politická záležitost, bylo to divadlo, ale politická záležitost se z toho stala, když nás začali estébáci honit a nakonec ta představení rozpustili tím, že zatýkali herce nebo diváky,“ podotkla. Zároveň rozšiřovala Chartu 77, přepisovala materiály nebo spolupracovala s disidentem Václavem Havlem, dodala.

Posmrtně byl za svou činnost například oceněn Jaroslav Peteřík, který spolupracoval se zahraniční rozvědkou. Jeho činnost podle ministerstva obrany spočívala zejména v obsluze vysílací stanice, jejímž prostřednictvím byly do zahraničí odesílány zprávy politického a hospodářského charakteru. Za účastníka odboje byli uznáni i třeba herec a spisovatel Jan Vodňanský, a to za podíl na činnosti Výboru pro propuštění vězněných osob a vyvíjení nezávislých kulturních aktivit, nebo Jaroslav Spurný za aktivní protikomunistickou činnost.

„Dnešní oceňování je dalším v řadě, které dokazuje, že Češi v době totality, a je jedno, jestli to byla totalita nacistická nebo komunistická, se nechovali jako zbabělci, že se mezi nimi našli lidé, kteří byli skutečnými hrdiny,“ řekl ředitel odboru pro válečné veterány Eduard Stehlík.

Poznamenal, že za třetí odboj jsou oceňováni jak lidé, kteří se komunistickému režimu postavili bezprostředně poté, co nastoupil k moci. Mnoho z nich skončilo na dlouhá léta v koncentračních táborech, někteří byli popraveni. Další skupinou jsou pak lidé, kteří ocenění dostávají za činnost v 60. až 80. letech, když vydávali, pašovali a šířili samizdatovou literaturu. Nehrozilo jim sice nebezpečí ztráty života, ale i tak pro ně jejich skutky znamenaly ohrožení.

Ministerstvo obrany k dnešnímu dni eviduje 4740 žádostí o vydání osvědčení v odboji a odporu proti komunismu. Přiznáno bylo 1264 lidem, z toho 87 získalo statut válečného veterána. Rozhodnuto bylo 86 procent žádostí. Stehlík novinářům řekl, že většina zbývajících žádosti by mohla být vyřízena do roka. Zároveň ale poznamenal, že v poslední době úřad obdržel stovky dalších podnětů od Konfederace politických vězňů, která začala podávat žádosti za zemřelé a popravené. Očekává, že by se tak úřad mohl dostat na 6000 žádostí a jejich vyřízení by se tak protáhlo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner