Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nebudou při ruských parlamentních volbách sledovat hlasování na Krymu, protože poloostrov nepovažují za ruské území. V rozhovoru pro dnešní list Izvestija to řekl šéf evropské pozorovatelské skupiny Jan Petersen. O poslancích dolní parlamentní komory budou Rusové hlasovat v neděli.

Ve zprávě OBSE o průběhu hlasování žádná zmínka o Krymu nebude, potvrdil ruskému listu švédský diplomat. Poloostrov, obsazený a anektovaný předloni Ruskem, žádná země OBSE za ruský neuznává, připomněl Petersen. Do Ruska OBSE vysílá 370 pozorovatelů, stovky dalších budou mít ve volebních střediscích jiné evropské instituce.

Nepřítomnost evropských pozorovatelů při volbách na Krymu potvrdila i mluvčí diplomatické služby Evropské unie Maja Kocijančičová. „EU neuznává protiprávní připojení Krymu k Rusku. V naší podpoře územní celistvosti Ukrajiny zůstáváme pevní. Zástupci EU nebudou za žádných okolností monitorovat průběh voleb na Krymu,“ řekla mluvčí novinářům v Bruselu.

Proti pořádání voleb na anektovaném poloostrově v minulých dnech důrazně protestovala ukrajinská vláda. Prezident Petro Porošenko zároveň oznámil, že na ukrajinském území nebudou otevřeny žádné volební místnosti pro ruské občany žijící na Ukrajině. Hlasování podle něj Ukrajina nepřipustí ani na ruském velvyslanectví v Kyjevě a na ruských konzulátech ve velkých ukrajinských městech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner