Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes vyjádřila vážné znepokojení nad podezřelým úmrtím ruského novináře, který pátral po zapojení ruské soukromé armády do bojů v Sýrii. Tělo Maxima Borodina koncem minulého týdne našli před jeho domem v Jekatěrinburgu, v neděli novinář v nemocnici zemřel. Policie smrt vyšetřuje jako sebevraždu skokem z okna.

Borodin, v Jekatěrinburgu známý investigativní novinář, podle kolegy Vjačeslava Baškova pátral po působení ruské takzvané Vagnerovy soukromé vojenské společnosti na syrském bojišti. Zabýval se hlavně incidentem z počátku února, při němž údajně zahynulo několik desítek ruských žoldnéřů.

Vagnerova skupina, která v minulosti kromě Sýrie a Donbasu operovala i na ukrajinském Krymu, je považována za nejznámější ruskou privátní armádu. Mezi stovkami jejích členů jsou veteráni válek proti čečenským separatistům a bývalí příslušníci bojových složek ministerstva obrany a vnitra. V syrské provincii Dajr az-Zaur údajně počátkem února zahynulo několik desítek ruských žoldnéřů při nepovedeném útoku proti Kurdům chráněným americkými spojenci.

K pečlivému vyšetření okolností Borodinovy smrti dnes na twitteru vyzval zástupce OBSE pro svobodu sdělovacích prostředků Harlem Désir. Okolnosti úmrtí podle něj vyvolávají krajní znepokojení.

Novinář Baškov je přesvědčen, že Borodinova smrt souvisí s jeho novinářskou činností. Den před údajným skokem z okna si Borodin stěžoval, že v okolí jeho domu se pohybují ozbrojenci v maskovacích uniformách, řekl Baškov rozhlasové stanici Echo Moskvy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner