Barcelona 12. srpna (ČTK) – Zhruba 100 obyvatel Barcelony se shromáždilo na místní písečné pláži, aby protestovali proti nekontrolovatelnému nárůstu masové turistiky ve městě. Místní tvrdí, že příliv turistů zvýšil ceny nájmů, takže starousedlíci už si nemohou dovolit bydlení v centru města. Kromě toho jsou podle nich na vzestupu i výtržností mezi cizinci, kteří vyrážejí za zábavou. Uvedla to agentura AP.

Mnoho protestujících ze čtvrti Barceloneta, která leží u moře, si obléklo žluté tričko, na kterém bylo v katalánštině napsáno Barceloneta není na prodej. Někteří do písku zasadili doma vyrobené tabule s nápisy proti turistům, například Nechceme turisty v našich staveních. Toto není plážový rezort.

Turistická sezona v Barceloně vrcholí právě v srpnu. Pláže ve městě jsou přeplněné lidmi, kteří se tam sluní. Jeden muž spal na ručníku dokonce i během protestního shromáždění, které se konalo jen několik metrů od něj.

Barcelonská radnice zatím reagovala na příliv turistů tím, že se snaží omezit růst počtu bytů pronajímaných turistům prostřednictvím internetových platforem jako je Airbnb.

V Barceloně to kvůli vlivu turistiky na kvalitu života vře již nějakou dobu, podobně jako v některých dalších turistických oblastech. A situace začíná pomalu eskalovat. Radikální skupiny zastavují okružní autobusy, kterým posprejují přední sklo a propíchnout pneumatiky, ničí jízdní kola k pronájmu, které často používají turisté, a na budovách po celém městě se objevují graffiti se zprávami pro turisty. Kromě nápisů jako Turisté, jděte domů, se objevují i hrozivější. Jeden slogan s černou siluetou a červeným cílem na hlavě hlásá: Proč se tomu říká turistická sezona, když je nemůžeme střílet?

Situace začíná být už tak vážná, že se do ní vložil i španělský premiér Mariano Rajoy. Ten kritizoval levicové skupiny a uvedl, že protesty proti odvětví cestovního ruchu, které se na hrubém domácím produktu (HDP) Španělska podílí 11 procenty, jsou nesmyslné.

Španělsko, které má asi 46 milionů obyvatel, v loňském roce navštívilo 75,3 milionu turistů. Za první pololetí tohoto roku počet turistů v zemi vzrostl o 12 procent. Barcelona přiláká ročně nejméně 11 milionů turistů a loni tam připlulo kolem 750 výletních lodí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner