Praha 5. února (ČTK) – Se zásadními připomínkami odborů, Svazu průmyslu a dopravy a některých resortů vedených hnutím ANO směřuje na projednání vládou dlouho diskutovaná novela na ochranu oznamovatelů korupčního jednání (whistleblowerů). Opatření, s kterým počítá programové prohlášení kabinetu, má za cíl ochránit před postihem lidi, kteří by upozornili na protiprávní jednání svého zaměstnavatele. Ministři se budou návrhem zabývat ve středu.

Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) v materiálu uvádí, že v Česku k lidem, kteří ve veřejném zájmu korupci oznámí, přetrvává spíše negativní postoj. Současná praxe podle předlohy udržuje ve společnosti obavy z ohlášení protiprávního jednání. Zranitelnou pozici whistleblowerů chce vyřešit změnami v občanském soudním řádu a v zákonech o vojácích z povolání, o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, o inspekci práce, o státní službě a zákoníku práce.

Nově by měly předpisy obsahovat ustanovení, podle něhož zaměstnavatel či služební orgán nesmí zaměstnance postihovat nebo znevýhodňovat proto, že „učinil na základě důvěryhodných skutečností trestní oznámení nebo oznámení o podezření ze spáchání přestupku nebo kárného, disciplinárního nebo jiného správního deliktu“.

Novinku jako celek zásadně odmítá Českomoravská konfederace odborových svazů, která tvrdí, že stávající úprava je dostačující. Nutnost legislativního řešení ochrany whistleblowerů zpochybňuje i Svaz průmyslu a dopravy. Aktuální předpisy považuje za fungující a osvědčené.

Ministerstvo financí naopak označilo úpravu za nedostatečnou a neúčinnou. Zákon by podle resortu měl řešit i výpadek příjmů whistleblowera a také nemajetkovou újmu. Projednávání návrhu na vládě zcela odmítá resort obrany, podle kterého nejsou opatření pro oznamovatele korupce dost motivační a novela problematiku neřeší už v okamžiku oznámení korupčního jednání, ale až následně.

Řešení, které počítá i se zavedením nových přestupků či přenesením důkazního břemene na zaměstnavatele při soudních sporech ohledně oznámení, podpořil loni v červenci kabinet navzdory kritice vicepremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše. Navrhl svou variantu ochrany whistleblowerů formou poslaneckého návrhu.

Chvojka nedávno uvedl, že opatření na ochranu whistleblowerů je jednou z jeho priorit, a „proto bude tlačit na urychlené schválení vládou a projednání v Parlamentu“. „V případě, že ochrana oznamovatelů nebude přímo upravena v českém právu, hrozí, že ČR bude kritizována za nerespektování doporučení mezinárodní organizace OECD,“ uvádí jeho materiál.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner