Praha 15. ledna (ČTK) – Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) věří tomu, že její členové budou ve druhém kole prezidentských voleb vybírat i podle toho, zda je kandidát připraven hájit zájmy zaměstnanců a důchodců. Vedení největší odborové centrály by chtělo hlavu státu s hlubokým vztahem k pravdě. Komu dát hlas odbory doporučovat nebudou, protože nechtějí přispívat k polarizaci společnosti. Stanoviska vycházející z dnešního jednání Rady ČMKOS sdělila ČTK mluvčí centrály Jana Kašparová.

V sobotu po prvním kole volby předseda ČMKOS Josef Středula uvedl, že výsledky nepřinesly překvapení. Postup současného prezidenta Miloše Zemana a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše do druhého kola odpovídal jeho očekávání. Dnes ČMKOS oznámila, že rozhodování voličů plně respektuje a pro druhé kolo věří v jejich moudrý úsudek.

„Věříme, že naši členové budou při rozhodující volbě přihlížet a rozhodovat se i podle toho, zda budoucí prezident je připraven hájit zájmy nejpočetnější skupiny občanů – zaměstnanců, jejich rodin a generace důchodců,“ uvedl dnes Středula. „Přejeme si, aby budoucí hlava státu byla v duchu masarykovské tradice vnímavým prezidentem s hlubokým vztahem k pravdě,“ zdůraznil.

Před minulými prezidentskými volbami ČMKOS prakticky doporučila volit Zemana, který se tehdy přihlásil k jejímu plánu pro Česko. Jeho protikandidát Karel Schwarzenberg jako místopředseda tehdejší kritizované pravicové vlády byl pro centrálu nepřijatelný. Podle Středuly ale odbory nikdy přímo neřekly jméno toho, komu by zaměstnanci měli dát hlas.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner