Praha 10. prosince (ČTK) – Profesní, odborové a zaměstnavatelské svazy v kultuře vyzvaly poslance, aby hlasovali pro navýšení rozpočtu ministerstva kultury na příští rok tak, aby činil minimálně jedno procento z celkových výdajů státu, a to bez započtení církevních restitucí. Podle svazů je toto zvýšení potřebné po uchování všech forem kulturního dědictví a pro podporu kultury v nadcházejícím Evropském roce kulturního dědictví. ČTK to za uvedené svazy dnes ČTK sdělil prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiří Dokoupil. O tom, že by stát měl dávat na kulturu procento z rozpočtu, se mluví dlouhodobě.

„Je čas přejít od slov k činům, a proto vyzýváme politiky všech parlamentních stran k podpoře kultury viditelným způsobem a konkrétním činem – zvednutím ruky pro navýšení rozpočtu ministerstva kultury na rok 2018 minimálně o 2,08 miliardy Kč, tedy o částku odpovídající objemu prostředků na finanční náhrady církvím,“ uvedly svazy ve výzvě, kterou má ČTK k dispozici. Její autoři současně uvádí, že finanční náhradu církvím nelze do rozpočtu zahrnovat, protože tyto peníze „nelze vydávat za podporu kultury jako veřejné služby, za podporu umělecké tvorby a tvorby dalších kulturních hodnot“.

Pod výzvou jsou vedle unie orchestrálních hudebníků podepsány i Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody, Unie profesionálních zpěváků ČR, svazy českých knihovníků, informačních pracovníků, českých knihkupců a nakladatelů, asociace symfonických orchestrů, pěveckých sborů, hudebních festivalů a divadelníků a Rada galerií ČR.

Sněmovní kulturní výbor v týdnu doporučil schválit návrh rozpočtu resortu kultury na příští rok beze změn. Podle něj má ministerstvo hospodařit se 13,03 miliardy korun, což je zhruba o 700 milionů korun více než v letošním schváleném rozpočtu. Největší položku rozpočtu, 3,31 miliardy korun, tvoří výdaje spojené s církevními restitucemi. Zahrnuje příspěvek na činnost církví a peněžité vyrovnání za nevydaný majetek.

Podle ministra kultury v demisi Daniela Hermana (KDU-ČSL) rozpočet kultury tvoří 0,96 procenta výdajů navrhovaného státního rozpočtu jako celku a bez částky určené církvím je to 0,7 procenta celkových výdajů státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner