Praha 1. července (ČTK) – Policistům, hasičům, vojákům, celníkům, vězeňským dozorcům, ale také sociálním pracovníkům, zdravotním sestrám u lůžek, nepedagogickým pracovníkům ve školství či umělcům a pracovníkům v kulturních zařízeních vzrostou ode dneška platy. Výdělky stoupají o sedm až 23 procent, u zdravotních sester to je o 2000 korun. Zvýšení platů se poprvé projeví na výplatních páskách více než 200.000 lidí v srpnu.

Platy zdravotních sester v lůžkových zdravotnických zařízeních v třísměnném nebo nepřetržitém provozu se zvyšuší o 2000 korun hrubého. Navýšení se týká asi 43.000 lidí. Průměrný plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28.500 korun.

Přidáno dostávají i pracovníci v sociálních službách či kultuře. Zvýšení výdělků umožnilo nařízení, které zrušilo tři z devíti platových tabulek. Pečovatelé, kteří se starají o seniory a postižené, mají o 23 procent víc. Loni si pečovatelé vydělali v průměru 19.058 korun hrubého i s odměnami a příspěvky. Polovina pracovníků ale nedosáhla ani na 18.821 korun hrubého. Pracovníkům kulturních zařízení, v nepedagogických profesích ve školství, technickému personálu či administrativním silám stát přidává 9,4 procenta. Díky změně platových tabulek si přilepší 93.000 zaměstnanců státu a 72.000 pracovníků, které platí samosprávy.

Výdělky policistů, hasičů, celníků, vězeňských dozorců či tajných služeb se zvyšují o desetinu. Zvýšení platů má stát vyjít na téměř 1,5 miliardy Kč. Policejní sbor má zhruba 40.000 lidí, hasičů je přes 9700. Průměrný plat u policie i hasičů je kolem 35.000 korun.

Vojáci z povolání si polepší o sedm procent. Průměrný plat vojáků se dosud pohyboval kolem 31.000 korun. K 1. lednu letošního roku sloužilo podle armádního webu 23.184 profesionálních vojáků.

Ode dneška dostávají přidáno i někteří zaměstnanci v soukromém sektoru. Mzdy se zvyšují třeba zaměstnancům diskontů Penny Market. Pokladní čeká navýšení v průměru o 860 korun, vedoucí prodejen o 2000 korun. Zaměstnancům prodejen Tesco se ode dneška zvýší základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí činila podle údajů Českého statistického úřadu 27.889 korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner