Praha 6. června (ČTK) – Státní zástupce Petr Jirát je přesvědčen, že odposlechy v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha byly pořízeny zákonně. Podle něj také bylo nadstandardně odůvodněno, proč je chce policie povolit. Žalobce proto s velkým napětí očekává středeční rozhodnutí Nejvyššího soudu, který by měl o odposleších rozhodovat. Jirát to dnes řekl na dotazy ČTK a Českého rozhlasu.

Jirát vedl trestní řízení, ve kterém středočeský krajský soud loni Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Verdikt následně v neveřejném zasedání zrušil odvolací vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Mezitím se zákonností či nezákonností pořízených odposlechů zabývá Nejvyšší soud, kam podal stížnost pro porušení zákona ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

„Já trvám na tom, že odposlechy v době, kdy byly nařizovány, byly nadstandardně odůvodněny, protože se očekávalo, že později budou námitky ze strany advokátů a obžalovaných,“ řekl Jirát. Zdůraznil také, že obžalovaní a advokáti proti odposlechům bojují v každé kauze, kde se proti nim použijí.

Rozhodnutí vrchního soudu státního zástupce překvapilo a podle něj mělo fatální dopad i na další kauzy. Ze stejných důvodů soud například vrátil žalobcům a policii k došetření druhou větev korupční kauzy kolem Ratha. „Jsem velmi zvědavý, jak to dopadne. Já trvám na tom, že ty odposlechy jsou naprosto, a zdůrazňuji, naprosto zákonné,“ řekl Jirát.

Pokud podle něj stížnost ministra u Nejvyššího soudu uspěje, tak se odposlechy vrátí zpět do hry. „Pak se podle mého názoru důkazní situace nemůže v žádném případě změnit oproti vyhlášenému rozsudku,“ naznačil Jirát. Pokud by naopak stížnost neuspěla, tak by měl pozici horší. „Samozřejmě by z mého pohledu byla obžaloba i rozsudek hodně očesaný, ale jak, to říkat nebudu,“ řekl Jirát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner