New York 20. září (ČTK) – Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN obvinil Izrael, že se chce zbavit odpovědnosti za plnění svých mezinárodní závazků. OSN podle Abbáse má právní, politickou, diplomatickou a humanitární povinnost skoncovat s izraelskou okupací a zajistit existenci palestinského státu s hlavním městem v Jeruzalémě.

Využili jsme všechny možnosti k dosažení míru s Izraelem, pokračoval palestinský politik. Tel Aviv ale podle něj na míru a normalizaci vztahů s arabskými státy nemá zájem. Pokračuje v porušování svých závazků a dál buduje osady na okupovaných územích, což je nepřijatelné. „Odpovědnost leží na vás, na OSN,“ prohlásil Abbás.

Jednostranná věrnost míru podle něj nestačí. Izraelská politika živí plamen nepřátelství, Tel Aviv okupuje východní Jeruzalém a anektoval syrské Golany navzdory rezolucím OSN. „Kam se máme obrátit, když se rezoluce OSN neplní?“ zeptal se shromážděných státníků šéf palestinské samosprávy.

Abbás poděkoval všem zemím, které uznaly palestinský stát. Pokud se nepodaří realizovat řešení dvou států, izraelského a palestinského, budeme muset hledat jiné možnosti, jak zajistit naší národní existenci, upozornil. „Naše úsilí ale bude vždy mírové,“ dodal Abbás.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner