Tábor odpůrců britského členství v Evropské unii si podle aktuálního průzkumu společnosti BMG Research nadále zachovává vedení, i když náskok před příznivci setrvání Londýna v evropském bloku se od posledního průzkumu snížil na jeden procentní bod. O unijní budoucnosti své země rozhodnou Britové v referendu 23. června.

Nejnovější průzkum BMG Research ukazuje, že pro odchod by nyní hlasovalo 45 procent dotázaných a pro setrvání v EU 44 procent, zbytek oslovených se ještě nerozhodl. Obdobná sondáž z dubna zaznamenala stejný počet odpůrců unie, naopak příznivců bloku bylo o jeden procentní bod méně. Květnového průzkumu se zúčastnilo 1638 lidí.

Vypsání referenda slíbil britský premiér David Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli. V únoru se premiér dohodl s šéfy států a vlád EU na nové podobě vztahů mezi Londýnem a Bruselem, nyní vede kampaň za pokračování členství své země v unii.

Zatím není možné říci, jak Britové v červnu rozhodnou. Dosavadní průzkumy veřejného mínění totiž nepřinesly žádné přesvědčivé výsledky, některé sondáže si dokonce odporují. Mnozí investoři i analytici proto kvůli nejasným výhledům více sledují sázkové kurzy, které dlouhodobě předpokládají britskou budoucnost v EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner