Širší vedení občanských demokratů bude dnes v Praze hodnotit výsledky říjnových sněmovních voleb a práce volebního štábu pod vedením šéfa sněmovního klubu strany Zbyňka Stanjury. Účastníci jednání vyslechnou také data o hospodaření strany v letošním roce a proberou návrh rozpočtu na příští rok. Ten začne pro občanské demokraty ostře – hned 13. ledna je čeká volební sjezd. V druhý den prvního kola prezidentských voleb se sejdou v Ostravě.

Výsledky dosavadních nominačních konferencí napovídají, že předseda Petr Fiala má podobně jako první místopředsedkyně Alexandra Udženija pro pokračování ve funkci podporu. Na dosavadních pěti krajských konferencích (v Libereckém, Pardubickém, Středočeském a Ústeckém kraji spolu s Prahou) získal nominace všude.

ODS skončila ve sněmovních volbách na druhém místě, ale s velkým odstupem za favorizovaným hnutím ANO. V dolní parlamentní komoře má nyní 25 poslanců a post místopředsedy Sněmovny, v předchozím volebním období po debaklu ve volbách roku 2013 získala 16 křesel. Znamenalo to pro ni odchod do opozice a prudký sestup z pozic, které obsadila na přelomu tisíciletí. V roce 2006 měla 81 mandátů.

Podle Fialy se občanským demokratům ve sněmovních volbách podařilo vstát z nejhoršího. Jeho vnitrostranický oponent Václav Klaus mladší tvrdí, že by mohli získat víc s radikálnějším programem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner