Praha 5. října (ČTK) – ODS chce co nejrychleji po volbách snížit a zjednodušit daně, zrušit elektronickou evidenci tržeb (EET) a omezit byrokracii. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl předseda a volební lídr strany Petr Fiala. Ke změnám Ústavy a volebních zákonů se ODS staví opatrně až záporně a Fiala zcela odmítá návrhy na omezení Parlamentu.

„My chceme co nejrychleji prosadit daňové změny,“ řekl Fiala. ODS požaduje změnu daně z příjmu z 15 procent ze superhrubé mzdy na 15 procent z hrubé mzdy, což by znamenalo růst čisté mzdy asi o sedm procent. Chce také zavést dvě sazby DPH ve výši 19 a deset procent a o dva procentní body snížit povinné odvody zaměstnavatelů za zaměstnance. „Tohle opatření je i pro budoucnost, protože to umožní, když růst nebude takový, aby zaměstnavatelé mohli pracovní místa vůbec vytvářet,“ řekl Fiala.

Strana chce daňové zákony změnit co nejdřív po volbách, a poté už je ponechat platné po celé volební období. „My to snížíme, zjednodušíme naráz a jednou. A pak už celé volební období na to nebudeme sahat, protože stabilita prostředí je hrozně důležitá pro každého, pro podnikání, strategii a rozvoj firmy,“ řekl Fiala.

V daňové oblasti chce ODS některé normy i rušit. „EET, kontrolní hlášení a všelijaké další nesmysly,“ řekl Fiala.

Kromě toho se strana chce bezprostředně po volbách zaměřit na zjednodušení a zrušení zákonů a dalších norem, které považuje za nadbytečné. „Abychom nebyli v té změti předpisů, které si vzájemně protiřečí, a v právní džungli,“ uvedl Fiala. Podle něj to umožní zrušit nadbytečné agendy státu, což je nezbytný krok pro případné zeštíhlení státního aparátu.

Zdrženlivě až skepticky se ODS staví ke změnám ústavy. „Já jsem proto, aby se měnily věci, pokud zjevně nefungují a pokud máme přiměřenou jistotu, že to, co měníme, bude opravdu lepší a je to potřeba,“ řekl předseda strany. „Já neříkám, že se Ústava nemůže změnit, ale musí to být po delší úvaze, po delší době a na základě dohody většiny rozhodujících politických sil. Já teď potřebu pro změnu Ústavy opravdu žádnou nevidím,“ řekl.

Při pokusech o změnu Ústavy připomíná zavedení přímé volby prezidenta. „Řekněte mi, v čem je ten nový stav opravdu lepší než ta předcházející volba. Ano, lidé volí. Ale lidé volí ve spoustě voleb, je těch voleb čím dál víc. A podívejme se na ty důsledky a na pokusy o úplnou změnu naší parlamentní demokracie ze začátku mandátu přímo zvoleného prezidenta Miloše Zemana,“ řekl Fiala.

Nad návrhy na omezení Parlamentu Fiala vyjádřil zděšení. „Všichni se podívejme do historie, kdo kdy navrhoval omezení Parlamentu, omezení diskuse, koho to nudilo. To nejsou věci, pro které bych vůbec kdy byl,“ řekl. Podle něj by se k Ústavě mělo přistupovat s úctou a všichni by se měli snažit o její naplňování. „Přemýšlejme, proč jejího ducha nenaplňujeme na určitých místech. Proč hlava státu nerespektuje některé zvyky, které souvisejí s naší Ústavou,“ uvedl předseda ODS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner