Brněnská ODS iniciovala petici za odvolání náměstka primátora Matěje Hollana z hnutí Žít Brno. Stojí za ní společně se spolkem Brno autem. Důvodem je podle nich nedostatečná odbornost pro řešení dopravy, za kterou je náměstek zodpovědný. Dále jim vadí kontroverzní výroky, zneužívání služebních vozidel pro soukromé účely, předražené zahraniční výjezdy nebo Hollanova jízda načerno v MHD, řekl dnes na tiskové konferenci opoziční zastupitel Libor Šťástka (ODS).

Petici podpořila také politická organizace Mladí konzervativci Brno. Vyjádření Hollana, který v minulých měsících už řadu výzev k rezignaci odmítl vyslyšet, není zatím k dispozici.

Petici začali iniciátoři šířit dnes. Impulsem pro spuštění byl podle nich požadavek některých občanů města vyjádřit svoji nespokojenost s brněnským náměstkem. Důvody k odvolání se podle Šťástky stupňují. ODS jich v minulosti sepsala deset. Mimo výše uvedené důvody je to například video kolující na internetu, jak Hollana bičuje prostitutka v ukrajinském nevěstinci.

S opozicí ODS o petici zatím nejednala. Šťástka však věří, že ho někteří nejen opoziční zastupitelé podpoří. Petiční aktivita má být viditelnější na začátku příštího roku, kdy bude funkční i webová stránka s elektronickou verzí petice.

Brněnští zastupitelé v listopadu dvakrát veřejně hlasovali o Hollanově odvolání, které navrhla opozice. Pro však zvedli ruku jen někteří zástupci opozice, Hollan náměstkem zůstal. „Chtěl bych však prosadit tajné hlasování. Věřím, že by se přidali i někteří zástupci koalice, kteří s jeho prací nejsou spokojeni,“ uvedl Šťástka.

Hollan reagoval na pokusy o odvolání již v listopadu. „Některé věci, které o mě lživě šíří média, a další, které jsou pravdivé, se kolegům nelíbí. Já to chápu a pokusím se to napravit,“ prohlásil. Odstoupit ale nehodlá. „Každý den přemýšlím nad tím, jestli to dělám dobře, nebo ne. Zatím jsem nedospěl k tomu, že bych měl odstoupit. Pokud k tomu dospěju, tak odstoupím, nebo mě někdo odvolá, až to překročí míru, kterou lze akceptovat,“ tvrdí Hollan.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner