ODS v pondělí oficiálně zahájí hlavní část kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami. Komunisté krajskou kampaň zahájili v sobotu, dnes představí své plány do senátních voleb. V některých krajích se k nim přidá i Babišovo hnutí ANO 2011, které v krajských volbách může jen získat. Před čtyřmi lety v těchto volbách nekandidovalo.

ODS, která dříve většině krajů velela, nyní obhajuje 102 mandátů krajských zastupitelů z 675. V senátních volbách usiluje přinejmenším o znovuzvolení osmi ze svých 14 senátorů. Neslibuje reformy, ale to, že se zasadí o jednodušší život v regionech. Strana se chce v kampani vymezit proti rostoucí byrokracii a omezování svobody opatřeními současné vlády.

Komunisté by v senátních volbách rádi přidali ke svému jedinému senátorovi další. Ještě nikdy ale v dějinách českého Senátu nedosáhli na vlastní senátorský klub, k němuž je třeba pět členů horní komory. V krajských volbách KSČM obhajuje 182 mandátů a místo ústeckého hejtmana. „Můžeme mít i více, dobré předpoklady jsou v Olomouckém a Moravskoslezském kraji,“ prohlásil v sobotu předseda komunistů Vojtěch Filip.

Babišovo ANO má čtyři senátory a vlastní senátorský klub díky spolupráci s Alenou Dernerovou (za Severočechy.cz). Předpokládá se, že s ohledem na průzkumy bude nejvážnějším soupeřem ČSSD v boji o ovládnutí regionů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner