ODS dnes vyzvala kontrolní výbor Sněmovny, aby prověřil hospodaření hnutí ANO. Kvůli daru od bývalého Davida Rusňáka, který chybí ve výroční zprávě hnutí za rok 2014, mluví občanští demokraté o možné existenci černých fondů. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil za nepřijatelné, aby milionové dary na volební kampaň ve výroční zprávě chyběly.

Vlastník investiční skupiny DRFG Rusňák je jedním z 18 obviněných v kauze úniku informací z policejních databází. Brněnský městský soud dnes poslal do vazby v souvislosti s případem osmého obviněného. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí Andreje Babiše (ANO). V sobotu Rusňák oznámil, že členství v hnutí ukončil.

Rusňák věnoval brněnskému hnutí ANO dar 1,1 milionu korun, který ale není ve výroční zprávě. Babiš dnes serveru Novinky.cz řekl, že darovací smlouva nedorazila z Brna do centrály hnutí, takže nebyla podepsána a nemohla být v účetnictví ani výroční zprávě. Smlouva se podle Babiše navíc týkala marketingových a podpůrných aktivit a nejsou doklady, že by byla plněna.

ODS v souvislosti s darem hovoří o možné existenci černých fondů financování hnutí ANO. „Je nepřijatelné, aby milionové dary na volební kampaň nebyly uvedeny ve výroční zprávě, na základě které hnutí obdrželo státní příspěvek,“ uvedl Stanjura.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner