Výběr informací o posledním vývoji v ČSSD od březnového sjezdu strany:

– Sjezd ČSSD (10. a 11. března) potvrdil premiéra Sobotku v čele strany a místopředsedy zvolil podle Sobotkových představ. Statutárním místopředsedou se stal znovu Milan Chovanec. Místopředsednické funkce obhájili ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, novými místopředsedy se stali poslanec a volební manažer strany Jan Birke a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

– Na sjezdu zazněla i kritika poměrů ve straně, a to především od poslance Jeronýma Tejce, který neúspěšně kandidoval na post prvního i řadového místopředsedy, a od jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (Oba byli spolu s Milanem Chovancem, Michalem Haškem a Zdeňkem Škromachem po volbách 2013 účastníky lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana. Pokusili se odstavit od vyjednávání o vládě předsedu strany Sobotku, což Sobotka později označil za vnitrostranický puč.). Tejc prohrál souboj o křeslo statutárního místopředsedy strany s Chovancem o 99 hlasů, jeho kritickému projevu řada delegátů dlouze tleskala.

– Koncem března Tejc oznámil, že nebude kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Řekl, že nesouhlasí s některými názory znovuzvoleného vedení strany a že po vypršení současného mandátu fakticky odejde z aktivní politiky.

– Krátce po sjezdu se v médiích objevily informace, že Zimola staví rekreační chatu na Lipně na pozemcích předsedy představenstva Jihočeským krajem vlastněné organizace Jihočeské nemocnice Martina Bláhy, a o vysoce nadstandardních odměnách, které Bláha od kraje vedeného Zimolou pobírá. V kraji se posléze rozpadla koalice a Zimola na funkci hejtmana rezignoval.

– Zimolu 26. dubna přijal prezident Miloš Zeman. Zimola prezidentovi řekl, že odstupuje z čela kraje pouze kvůli brutálnímu politickému tlaku na úrovni kraje, který by podle jeho signálů mohl být i koordinován z řad ČSSD. Zimola také řekl, že ve volbách bude na posledním místě kandidátky.

– V květnu předsednictvo ČSSD vyškrtlo Zimolu z jihočeské kandidátky do sněmovních voleb. Jihočeští sociální demokraté, kterým Zimola předsedá, proti tomuto kroku protestovali. Zimola nakonec oznámil, že o místo na kandidátce již usilovat nebude. Počátkem června volební kandidátku jihočeské ČSSD opustil na protest proti vyškrtnutí Zimoly její lídr Stanislav Mrvka a dva další kandidáti. V pondělí jihočeská ČSSD oznámila, že chce opět otevřít otázku návratu Zimoly na kandidátní listinu.

– Premiér a předseda ČSSD Sobotka 2. května překvapivě ohlásil demisi své vlády, a to kvůli nejasnostem kolem podnikání a majetkových poměrů předsedy koaličního hnutí ANO a tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. Během následující vládní krize, kdy se proti Sobotkovi postavil prezident Miloš Zeman, vedení a řada vlivných členů ČSSD, včetně Zimoly, Sobotku podpořilo. Sobotka nakonec demisi nepodal a dosáhl odvolání Babiše z vlády.

– Během vládní krize se spekulovalo o Sobotkově odchodu z čela vlády, prezident Zeman zmínil, že by v čele staronové vlády mohl stanout Lubomír Zaorálek nebo Milan Chovanec.

– Vedení ČSSD škrtalo i na dalších krajských kandidátkách pro nadcházející volby do Sněmovny. Například v Moravskoslezském kraji v květnu nechalo vyškrtnout poslance Adama Rykalu a předsedkyni ostravské organizace Janu Vajdíkovou.

– V Praze vypadl z kandidátní listiny ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který prohrál souboj o post volební jedničky s místopředsedou strany Dolínkem. Ludvík poté řekl, že na kandidátce nebude a že v politice v podstatě končí a nebude už obhajovat funkci předsedy pražské ČSSD. Hlasování pražské ČSSD nemíní Ludvík zpochybňovat, řekl ale, že někteří členové to mají v plánu.

– Koncem dubna oznámil poslanec Jiří Koskuba, že opouští ČSSD. Z Koskubova vyjádření vyplynulo, že nesouhlasí s nynějším směřováním sociální demokracie. V tomto volebním období z ČSSD vystoupili také poslanci Pavlína Nytrová a Josef Novotný.

– Po skončení letošní vládní krize oznámily agentury několikrát výrazný propad ve volebních preferencích ČSSD.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner