Odstřelovačské týmy české armády si pořídí nové zbraně. Armáda jim koupí speciální velkorážní odstřelovací pušky, které lze použít na zásahy na velké vzdálenosti i proti technice nebo opevněným bodům. Na dotaz ČTK to sdělil tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Zakázka na 30 pušek by měla být vypsána v následujících týdnech, její předpokládaná hodnota je 45 milionů korun.

Nákup nezahrnuje jen zbraně samotné

Medek dodal, že zakázka nezahrnuje pouze pořízení samotných pušek. „Na nově pořizované zbraně je nutno pohlížet jako na zbraňový systém, jehož cena zahrnuje také pořízení denních a nočních optických přístrojů, speciální zobrazovací a výpočetní techniky, software a čidel pro týmy odstřelovačů a v neposlední řadě také pořízení prvotních zásob nové specializované munice pro tyto zbraně,“ uvedl. Současné pořízení munice se zbraněmi je podle něj důležité proto, aby celý zbraňový systém mohl projít kontrolními a vojskovými zkouškami a mohl být co nejdříve předán jednotkám.

Nové pušky zvýší schopnosti odstřelovačů 

Nové zbraně jsou podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce určeny pro odstřelovačské týmy praporů 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. Nahradí doposud používané odstřelovačské pušky Sako a Falcon, kterým končí technická životnost.

Armáda chce koupit pušky Stealth Recon Scout od amerického výrobce Desert Tactical Arms. Mají být schopné využívat dvojí munici v rážích .375 Chay Tac (ráže 9,55 milimetru) a .50 BMG (ráže 12,7 milimetru). „Dojde tak k navýšení schopností odstřelovačských týmů při použití jedné zbraně, u které bude použita jedna nebo druhá ráže v závislosti na charakteru plněných úkolů odstřelovačského týmu,“ poznamenal Šulc. Dodal, že zbraně ráže 12,7 milimetru patří do takzvané kategorie velkorážních odstřelovacích pušek, které jsou používány pro přesnou střelbu na dlouhé vzdálenosti, nebo pušek využívaných proti technice a opevněným bodům.

Odstřelovači patří mezi elitní vojáky. Armáda má několik týmů, kromě 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády jimi disponují speciální jednotky z 601. skupina speciálních sil generála Moravce, Vojenská policie a Hradní stráž.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner