Pražský městský soud dnes projedná odvolání proti rozsudku, podle nějž mají aktivisté z žižkovského sociálního centra Klinika opustit objekt a uvolnit jej novému majiteli, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Zástupci Kliniky argumentují tím, že požadavek na vyklizení pozemku je v rozporu s dobrými mravy.

Obvodní soud dal požadavku SŽDC nepravomocně za pravdu letos v lednu. Státní organizace tehdy poukazovala na to, že aktivisté budovu nadále využívají, ačkoliv smlouva o roční výpůjčce už dávno vypršela. SŽDC chce do objektu po opravách přestěhovat část svých zaměstnanců.

Zástupci Kliniky ale tvrdí, že je to v rozporu s územním plánem. K neuposlechnutí výzvy vyklidit objekt se prý rozhodli také kvůli obavám z toho, že by po jeho opuštění přestali být pro stát partnery k vyjednávání.

Klinika v Jeseniově ulici pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy, zaměřuje se také na pomoc migrantům. V minulosti se stala útokem žhářů zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli důkazní nouzi. V objektu byla také několikrát nahlášena výbušnina, nikdy se žádná nenašla.

SŽDC získala budovu od státu loni v říjnu. Po pozdější prohlídce konstatovala, že je „ve znepokojivém stavu“. Radnice Prahy 3 vyzvala policisty k vyklizení objektu, to ale bude možné až po právní moci rozsudku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner