Washington 29. července (ČTK) – Páteční jmenování generála Johna Kellyho personálním šéfem Bílého domu vyvolalo mezi republikánskými experty řadu překvapených reakcí, přestože média o odchodu Kellyho předchůdce Reinceho Priebuse spekulovala již několik týdnů. Někteří znalci hovoří o uklidnění poměrů v Bílém domě, další za změnou vidí pokračující chaos v Trumpově administrativě. Sám Priebus prohlásil, že Trumpa nadále podporuje a je připraven pro něho pracovat v jiné roli.

„Prezident se chtěl vydat jiným směrem,“ řekl Priebus televizi CNN krátce poté, co Trump na twitteru oznámil jméno dosavadního ministra vnitřní bezpečnosti Kellyho jako Priebusova nástupce. „Prezident má právo stisknout tlačítko reset. Podle mě k tomu byla ta pravá chvíle. Myslím, že udělal dobře, že reset zmáčkl,“ řekl Priebus, který prý nadále zůstává „Trumpovým fanouškem“ a chce mu i v budoucnu pomáhat.

Někteří analytici označují za příčinu jeho pádu fakt, že si někdejší realitní magnát tehdejšího předsedu řídícího výboru Republikánské strany vybral, aby mu pomohl orientovat se v prostředí washingtonského politického establishmentu, nakonec však o tuto pomoc vůbec nestál a Priebusova snaha hledat kompromisy mu nebyla po chuti. Kromě útoků od nového šéfa komunikace Anthonyho Scaramucciho v posledních dnech podle médií k Priebusovu konci nejvíce přispěl neúspěch snahy o zrušení reformy zdravotní péče zvané Obamacare. Trump tento nezdar přičetl právě personálnímu šéfovi Bílého domu pověřenému sháněním hlasů mezi republikány.

Priebus se stal již několikátým předním Trumpovým mužem, který byl nucen rezignovat během půl roku od prezidentova nástupu do funkce. Před ním se poroučel například hlavní bezpečnostní poradce Michael Flynn či mluvčí a šéf tiskového oddělení Sean Spicer; křeslo se nyní třese i pod ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem.

Zatímco někteří republikáni se domnívají, že nástup zkušeného generála Kellyho by mohl znamenat „vyčištění“ poměrů v Bílém domě kritizovaných nejen demokratickou opozicí, další zastávají názor, že jde o další z chaotických Trumpových kroků. Přední floridský republikán Mac Stipanovich připomněl loňská slova neúspěšného Trumpova konkurenta z primárek Jeba Bushe, že newyorský realitní magnát bude „chaotickým prezidentem“. „Myslím, že přesně to nastalo… Nemáme efektivní vládu, nemáme efektivní vedení a Bílý dům je domem hrůzy,“ řekl Stipanovich politickému webu TheHill.com.

Sám Trump se po stručném oznámení zásadní personální změny k novým poměrům ve svém úřadě zatím nijak nevyjádřil.

Média spekulují o tom, zda by mohlo dojít i k dalším rošádám v Bílém domě, přičemž nejvíce skloňují jméno vrchního Trumpova stratéga Steva Bannona kritizovaného za xenofobní názory. Podle zdrojů televize CNN však v současnosti odchod kontroverzního muže, který se stal dalším z terčů hlasitých Scaramucciho urážek, není na pořadu dne, neboť Bannon má u Trumpa mnohem pevnější pozici než Priebus. Kelly je podle lidí z prezidentova okolí navíc dlouhodobým Bannonovým spojencem, což by mohlo zmírnit ostrý konkurenční boj v Bílém domě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner