Německý eurokomisař Günther Oettinger se domnívá, že Británie by ještě mohla ustoupit od plánovaného odchodu z Evropské unie. Oettinger to podle agentury DPA naznačil v rozhovoru, který dnes zveřejnil německý list Bild.

Britové si 23. června v referendu odhlasovali, že chtějí vystoupit z EU. Nová premiérka Theresa Mayová jednání o brexitu ještě oficiálně nezahájila, na středu ale svolala kabinet k diskusi o možných prvních krocích tohoto procesu.

Lídři EU podle Oettingera považují výsledek referenda za „politicky závazný“ pro britskou vládu.

„Pokud se však ekonomická situace Británie v důsledku rozhodnutí opustit EU zhorší, může se změnit názor britské veřejnosti ve prospěch setrvání v Evropské unii,“ řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost. „Každopádně bych na brexit moc peněz nevsadil,“ dodal.

„Čím déle bude Británie s odchodem (z EU) čekat, tím nejistější bude situace, ať už hospodářsky či politicky,“ myslí si Oettinger. A pokud nebude proces vystoupení dokončen do jara 2019, „mohli by nově zvolení britští europoslanci zasednout v příštím evropském parlamentu“, řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner