Praha 14. února (ČTK) – Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury si vzalo bankovní úvěr 18 milionů korun na financování kampaně před podzimními sněmovními volbami. Za půjčku ručí svým majetkem předseda hnutí Okamura a jeho místopředseda Radim Fiala, informovalo hnutí po dnešním zasedání předsednictva.

Okamurovo hnutí také potvrdilo, že bude kandidovat samostatně. „Návrhy kandidátních listin připraví v souladu s usnesením konference SPD a pravidly předsednictva SPD regionální kluby SPD,“ stojí v usnesení.

Zájem o spolupráci s Okamurovým SPD deklaroval na sobotním sjezdu znovuzvolený předseda Strany práv občanů (SPO) Jan Veleba. Myšlenku podpořilo předsednictvo SPO i čestný předseda této strany, prezident Miloš Zeman. Veleba ale zároveň označil pravděpodobnost domluvy za menší než větší.

Navzdory tomu Velebu dnešní potvrzení SPD o samostatné kandidatuře překvapilo. „Stalo se tak bez jakéhokoliv dalšího setkání se mnou a vedením Strany práv občanů, které jsme plánovali po našem sjezdu,“ sdělil v tiskové zprávě. O rozhodnutí Okamurova hnutí se Veleba prý dozvěděl pouze z médií, což je podle něho pro SPO jako bývalého koaličního partnera SPD nepřijatelné. „Ukazuje to bohužel na určitý ‚styl‘ politiky Tomia Okamury, který ohrožuje spolupráci našich společných klubů v rámci osmi krajských zastupitelstev,“ dodal Veleba. Obě seskupení spolupracovala při podzimních krajských volbách.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie oznámilo samostatnou kandidaturu do sněmovních voleb už před týdnem, což Okamura potvrdil i v sobotu v reakci na sjezd SPO. „Případná povolební koalice závisí pouze na možnosti realizovat volební program našeho hnutí. SPD s nikým dopředu nejedná, prosazuje pevně svůj program,“ stojí v usnesení hnutí z minulého úterý.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner