Olomoucký kraj platí měsíčně 25.000 korun Ondřeji Polákovi ze Šumperka, který pro hejtmanství zajišťuje poradenskou činnost v oblasti vnějších vztahů, PR a tvorbu reklamních a marketingových textů. Polák loni v Olomouckém kraji podle bývalého hejtmana Oto Košty (zvolen za ANO) pomáhal vítěznému hnutí ANO s předvolební kampani. Krajský úřad, který má devět pracovníků oddělení mediální komunikace a marketingu, smlouvu o poradenství s Polákem podepsal na konci loňského roku. Zveřejněná hodnota smlouvy je bez DPH 1,24 milionu korun, což odpovídá čtyřem rokům aktivní spolupráce. ČTK informaci získala z registru smluv.

Smlouvu loni v prosinci s Polákem podepsal Košta, který byl letos v únoru odvolán z postu hejtmana a poté vystoupil z hnutí ANO, které ho předtím vyzvalo k rezignaci. Košta dnes na dotaz ČTK řekl, že Polák byl v roce 2016 členem volebního týmu ANO před krajskými volbami, ve kterém měl na starost PR aktivity. Podle Košty se podílel na tvorbě předvolební kampaně hnutí ANO, které v Olomouckém kraji nakonec zvítězilo a získalo post hejtmana.

Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) ČTK řekl, že Polák nebyl členem volebního týmu ANO před krajskými volbami v Olomouckém kraji. „Některé věci jme s ním komunikovali ve vztahu k některým tématům, protože on se pohybuje i v oblasti cestovního ruchu a podobně,“ připustil.

Bývalý hejtman Košta tvrdí, že loni na podzim krátce po ustavení koalice za ním přišel krajský šéf ANO Okleštěk a navrhl, aby se Polák stal zaměstnancem tiskového oddělení krajského úřadu na plný úvazek. „Pan Polák požadoval 40.000 korun měsíčně, což se mi zdálo vzhledem k platům ostatních zaměstnanců hodně,“ uvedl Košta.

Tiskové oddělení hejtmanství bylo v té době podle Košty personálně dostatečně obsazeno a plně funkční. „Polák mi navíc řekl, že by měl letos zajišťovat PR služby pro poslance hnutí ANO, takže by se jednalo o střet zájmů. Nakonec jsme se dohodli na tom, že bude tyto služby pro kraj zajišťovat externě, za podstatně nižší částku a s tříměsíční výpovědní lhůtou,“ podotkl Košta.

Okleštěk odmítl, že by se Poláka snažil prosadit na úřad. „Pana Poláka jsem zdědil (po Koštovi). Věděl jsem o tom, že pracuje pro hejtmanství a vůbec jsem s tím neměl problém. Vím, že je to v této oblasti kvalitní člověk, takže s ním spolupracuji,“ uvedl Okleštěk, který bude nyní uvažovat, jakým způsobe bude Polákovo angažmá na krajském úřadu pokračovat. „Jeho přínos je evidentní a jeho práce je vidět,“ míní Okleštěk.

Na začátku letošního roku Polák podle Košty nebyl příliš aktivní a na scéně se objevil až v době, kdy hnutí ANO a poté i tři hejtmanovi náměstci požadovali Koštovu rezignaci. „Svoji práci (Polák) nekoordinoval se mnou ani tiskovým oddělením,“ uvedl Košta.

Z registru domén vyplývá, že Polák vlastní doménu www.hejtujhejtmana.cz, na které se prezentuje Okleštěk. „Ano, ten projekt děláme společně. Platím si to ze svého a s krajem to nemá nic společného,“ dodal hejtman.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner