Světová zdravotnická organizace (WHO)  oznámila, že přestože je stále silně znepokojena zvýšeným výskytem viru zika, není to podle ní důvod k odkladu či stěhování nadcházejících letních Olympjských her v Brazílii.

„Čím více se o viru dozvídáme, tím větší obavy vzbuzuje,“ řekla na konferenci v Ženevě Margaret Chanová s tím, že ona sama by do Rio de Janeira bez obav v létě odcestovala.

Poznamenala, že ačkoliv virus zika je lékařům známý již několik desetiletí, teprve nedávno se přišlo na to, že způsobuje vážné vrozené neurologické vady u novorozených dětí. Zopakovala doporučení, aby do Brazílie, kde je výskyt viru vůbec nejčastější, necestovaly těhotné ženy.

Sportovci a turisté by na OH měli podle WHO přijmout preventivní opatření a ochránit se před komářím bodnutím, kterým se zika přenáší. I přes obavy prý nevidí důvod, proč dějiště her přesouvat jinam – Brazílie přitom očekává příjezd více než 500 tisíc lidí.

„Nechceme zastavit pohyb lidí po světě, všechno je to pouze o posuzování rizik,“ dodala Chanová. Země podle ní přijímají opatření jako je poskytování ochranného oděvu sportovcům, aby se minimalizovalo riziko. Organizace nicméně také uvedla, že situaci bude neustále sledovat a rozhodnutí se může časem změnit.

Světová zdravotnická organizace (WHO) hledá zdroje na boj proti viru zika, který se šíří americkým kontinentem. Vyhlásila proto celosvětový stav nouze, což naposledy udělala v roce 2014 kvůli epidemii eboly v západní Africe. Virus přenášený komáry způsobuje onemocnění podobné chřipce. Zřejmě však souvisí i se dvěma nervovými poruchami.

U dospělého člověka se může nakažení projevit pouze lehkými zdravotními potížemi. Nákazu přenáší komár druhu Aedes aegypti, zodpovědný i za horečku dengue nebo žlutou zimnici. Virus se mezi lidmi dá šířit pravděpodobně i pohlavním stykem a krví. Největší nebezpečí hrozí po nákaze matky ještě nenarozeným dětem. První nákaza se objevila loni v Brazílii a postupně se rozšířila do téměř 25 zemí. Od té doby Brazílie ohlásila 1,5 milionu případů onemocnění, u novorozenců pak 3718 případů mikrocefalie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner