Za protiústavní patrně označí vláda návrh opozičního Úsvitu, podle něho by neměli nárok na azyl imigranti, kteří spáchají v Česku trestný čin nebo přestupek. Kabinet by měl dát k novele na pondělním zasedání záporné stanovisko. Poslanci Úsvitu se ustanovení snažili vložit už do vládní azylové novely, Sněmovna to zamítla.
„Navrhovanou změnu vláda odmítá, neboť ji považuje za rozpornou se závazky, jež plynou České republice z mezinárodního práva a z členství v Evropské unii, a tím i protiústavní, jakož i zjevně nepřiměřenou ve vztahu k ochraně základních práv a svobod jednotlivců,“ stojí v návrhu stanoviska pro vládu.
O novele Úsvitu rozhodnout zákonodárci. I v případě, že by ji schválili, neměla by podle kabinetu žádný dopad. Česko je totiž vázáno úmluvou o právním postavení uprchlíků, která má přednost před zákonem.
Předloha reaguje podle Úsvitu na situaci, kdy „v Česku roste počet imigrantů, kteří se zde nekontrolovatelně pohybují a nemají často co ztratit“. Pokud by spáchali trestný čin nebo přestupek, měli by být podle poslanců této frakce vyhoštěni.
Novela je společným dílem Úsvitu a Bloku proti islámu. Obě seskupení ohlásila dlouhodobou spolupráci a společný postup v krajských, senátních a sněmovních volbách.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner