Smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru mezi Českou republikou a Slovenskem dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců schválil slovenský parlament. Ratifikaci dokumentu na Slovensku završí podpis prezidenta Andreje Kisky.

Smlouva umožní pilotům z jedné země zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa proti narušiteli vzdušného prostoru. Šlo by například o situaci, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit. Dohoda zároveň počítá se vzájemnou výpomocí pro případ, že by jedna ze zemí nebyla s to zajistit ochranu svého vzdušného prostoru. Smlouvu podepsali ministři obrany obou zemí letos v únoru poté, s ní souhlasily česká i slovenská vláda.

Spolupráce ČR a Slovenska při ochraně vzdušného prostoru tak bude širší, než předpokládá společný systém protivzdušné obrany Severoatlantické aliance, který je určen k obraně před vojenskými hrozbami.

Mluvčí slovenského ministerstva obrany Danka Capáková ČTK řekla, že na zmiňovanou smlouvu naváže vykonávací dohoda, která určí detaily spolupráce.

Zatímco české letectvo využívá letadla typu Gripen, Slovensko provozuje starší ruská letadla MiG-29. Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš dříve řekl, že rozdílný typ letadel není překážkou pro naplnění smlouvy s Českem. Bratislava v minulosti rozběhla se Švédskem vyjednávání ohledně možnosti obstarat gripeny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner